Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Potvrzeno: Nadváha a obezita zvyšují riziko rakoviny

26.08.2016
Analýzou jedné z největších studií světa bylo zjištěno, že ženy trpící nadváhou nebo obezitou jsou vystaveny vyššímu riziku rakoviny. Zároveň platí, že čím déle žena trpí nadváhou, tím vyššímu riziku rakoviny se vystavuje.
Potvrzeno: Nadváha a obezita zvyšují riziko rakoviny

Nadváha a obezita jsou známé pro své negativní dopady na lidské zdraví. V dnešní době s určitostí víme, že způsobují cukrovku, vysoký krevní tlak nebo poruchu metabolismu tuků. Ovšem jak to je s jejich vztahem ke vzniku rakoviny?

Dlouhé roky se překládalo, že nadměrná tělesná hmotnost zvyšuje riziko vzniku zhoubných onemocnění. Analýza jedné z největších studií, která kdy byla ve světě provedena, tuto domněnku potvrzuje a vnáší jasné světlo do celé diskuze.

Data od tisíců žen
Tou studií je tzv. Women’s Health Initiative, do níž bylo od roku 1991 zahrnuto kolem 150 tisíc žen po přechodu (50-79 let). Pro potřeby této práce pak byla vybrána necelá polovina z nich (73 tisíc žen).

Z hlediska stručného závěru této analýzy lze říci, že byla potvrzena představa, že nadváha u ženy zvyšuje riziko některých typů rakoviny.  Zároveň však bylo zjištěno, že nejen délka trvání nadváhy, ale také závažnost nadváhy dále zvyšují toto riziko. V neposlední řadě pak byly identifikovány určité typy rakoviny, které s obezitou souvisejí, jiné naopak vyšší tělesnou hmotností ovlivněny nejsou.

Pro ženy s nadváhou (body mass index 25-30, dále „BMI“) se zvyšovalo riziko některých typů rakoviny o 7% za každých 10 let trvání nadváhy.

Obezita (BMI nad 30) toto riziko dále navyšovala, a to na 10% za každých 10 let trvání.

Vzhledem k tomu, že obezita trápí ženy dlouhá desetiletí (v průměru 20-30 let), jedná se o zásadní zdravotní problém s jasnými následky.

Ne každá rakovina souvisí s nadváhou
Jak jsme výše zmínili, nadváha s obezitou způsobují pouze některé typy zhoubných nádorů. Je tedy na místě vyjmenovat, které to jsou. Patří sem:

  • rakovina tlustého střeva,
  • prsu,
  • děložní sliznice a
  • ledvin.

Naproti tomu např. rakovina vaječníků, slinivky břišní nebo žlučníku jsou onemocnění, na něž obezita žádný vliv nemá.

Je také důležité zmínit, že každé z vyjmenovaných zhoubných onemocnění „reagovalo“ na obezitu s různou závislostí. Na jedné straně stála rakovina prsu, jejíž riziko se zvyšovalo o 7% za každých 10 let trvání obezity, na straně druhé se pak nacházela rakovina děložní sliznice, jejíž výskyt byl u žen s nadváhou o 23% častější.

Opět se tedy potvrzuje stará „pravda“, že je třeba neustále dodržovat správnou životosprávu a zachovávat si tu správnou tělesnou hmotnost. V České republice, která patří mezi země s nejvyšším výskytem nadváhy a obezity v Evropě, to pak platí dvojnásob...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Pravidelné cvičení snižuje riziko rakoviny děložního čípku

Těhotenství a přibývání na váze: co je správně?

Obezita před těhotenstvím výrazně zvyšuje riziko smrti novorozence

Rubriky:
Gynekologie
frame-scrollup