Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Pravidelné cvičení snižuje riziko rakoviny děložního čípku

25.05.2016
Ženy, které se dlouhodobě vyhýbají pravidelné fyzické aktivitě, zvyšují své riziko vzniku rakoviny děložního čípku více než dvakrát!
Pravidelné cvičení snižuje riziko rakoviny děložního čípku

Jakýkoliv pravidelný pohyb nebo fyzická aktivita jsou pro naše tělo prospěšné. To je všeobecně přijímaná pravda již po mnoho let. S rozvojem našeho vědění však tato poučka získává neustále na váze. Dle studií, týkajících se vlivu pravidelné fyzické aktivity na vznik rakoviny, je právě nedostatek pohybu jedním z významných rizikových faktorů tohoto procesu.

Čtyřikrát měsíčně stačí
Nejnovější studie v této oblasti od skupiny vědců z amerického Buffala přináší pohled na vztah cvičení a vzniku rakoviny děložního hrdla. Zahrnuto do ní bylo přes 5000 žen, které byly vyšetřovány pro podezření na toto onemocnění. Všechny vyplnily standardizovaný formulář, kde hranicí pravidelné fyzické aktivity bylo cvičení po dobu alespoň 30 minut minimálně čtyřikrát měsíčně.

Bylo zjištěno, že ženy, které po dobu alespoň 20 let před stanovením diagnózy rakoviny děložního čípku, necvičily alespoň čtyřikrát měsíčně, byly zatíženy 2,4krát častěji tímto zhoubným onemocněním než ženy, které toto kritérium splnily. Výsledky byly potvrzeny i po započtení jiných rizikových faktorů, jako je příjem alkoholu, kouření, nadváha aj.

Pohyb v práci nenahradí sport
Zajímavé je, že pozitivní vliv pravidelné fyzické aktivity byl pozorován jen u žen, které pravidelně cvičily ve svém volném čase. Ochranný efekt u žen, které se zvýšeně pohybovaly v práci, např. jako servírky v restauracích, pozorován nebyl. Toto lze pravděpodobně přičíst stresům, které téměř všichni v práci zažíváme a které zmíněný ochranný efekt vyruší.

Výsledky této americké tak jen dále potvrzují informace jiných vědeckých prací po celém světě, které hovoří o tom, že ženy (případně i muži), které neprovozují pravidelně žádnou fyzickou aktivitu, jsou vystaveny vyššímu riziku tzv. solidních nádorů (= tuhé nádory, nepatří sem např. leukemie). Příčinou je pozitivní komplexní efekt pohybu na lidský organismu. Ten předchází vzniku obezity, udržuje správné hladiny pohlavních hormonů, udržuje správný metabolismus cukrů a zlepšuje funkce imunitního systému.

 

Plná verze anglického článku: MedPageToday

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Očkování proti HPV: výsledky jsou skvělé

Rubriky:
Gynekologie
frame-scrollup