Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Očkování proti HPV vás i vašich partnerů - nedejte rakovině šanci!

Co je HPV infekce? 

HPV = Lidský papilomavirus. Nejrozšířenější pohlavně přenosná infekce.

S HPV infekcí se za život setká 80 % z nás. Týká se nás všech. Není třeba se bát, je ale důležité vědět jak se chránit.

                                               - 

Infekce HPV způsobuje onemocnění u žen i mužů  a může vést k rozvoji řady onemocnění :

                       HPV_College_referencni_karticka

  • Karcinom děložního hrdla
  • Dysplazie děložního hrdla
  • Genitální bradavice
  • Papilomatóza hrtanu
  • Karcinom zevních rodidel
  • Karcinom pochvy
  • Karcinom hlavy a krku
  • Karcinom penisu
  • Anální karcinom
 
- HPV se týká všech sexuálně aktivních žen i mužů v každém věku.  Riziko přenosu a nákazy je ale celoživotní, zvyšuje se s každým novým sexuálním partnerem. ovšem  rozhodně není známkou promiskuity, nakazit se můžete již od Vašeho prvního sexuálního partnera.
-  HPV se může přenést při všech sexuálních aktivitách (vaginální sex, anální sex, orální sex, mazlení). Kondom snižuje riziko přenosu, ale není dokonalou ochranou.
Nakažený většinu nemá žádné příznaky ani zdravotní potíže, proto se takto infekce velmi rychle a jednoduše šíří.
- Většinou se organizmus HPV zbaví díky vlastní imunity, ovšem asi u 20 %  nakažených se tak ale bohužel nestane, infekce HPV v těle přetrvá a dojde k rozvoji onemocnění.
- HPV se dělí na nízce a vysoce rizikové typy podle toho, zda mohou způsobit nádorové bujení. Infekce vysoce rizikovými typy může v průběhu let vést k rozvoji rakoviny. Nízce rizikové typy způsobují genitální bradavice, vůbec nejčastějšího HPV onemocnění, a papilomy v oblasti krku.
 
- HPV a Rakovina děložního čípku - jde o  nejčastější onkologické  onemocnění,  které je způsobeno infekcí HPV (nejčastěji typy HPV 16 a 18). . Každý rok je jen v ČR diagnostikováno zhruba 800 žen s touto chorobou a polovina z nich bohužel rakovině děložního čípku podlehne.
Bohužel většina těchto úmrtí je zbytečná
.   Máme velmi  účinný systém prevence. V rámci každoroční prohlídky u gynekologa se provádí stěr z děložního čípku na cytologické zhodnocení ,  a ve věku 35 let a 45 let také odběr z čípku děložního k  HPV testaci, což  odhalí počáteční stádia rakoviny děložního čípku. Tyto tzv. předrakovinové léze se dají velmi dobře ošetřit a rozvoj rakoviny tak zastavit.

Ovšem důležitá je primární prevence- tedy očkování proti HPV .  Takto  může každá žena snížit riziko rozvoje tohoto onemocnění na minimum.

- HPV a další karcinomy -  HPV infekce způsobuje další typy rakoviny, které bohužel nelze tak snadno a včas podchytit. U žen je to rakovina zevních rodidel a vaginy. U mužů rakovina penisu. U obou pohlaví může HPV způsobit rakovinu análního otvoru a rakovinu v oblasti hlavy a krku.
- HPV a genitální bradavice a papilomy v dýchacích cestách - extrémně nepříjemné onemocnění omezující život zejména v sexuální oblasti a psychiky. Po vyléčení se bohužel často vrací. Výskyt genitálních bradavic se za posledních 10 let zvýšil 4x !!! a to hlavně mezi mladými lidmi. 
Zvyšuje se i počet případů výskytu papilomů v krku, které neohrožují pacienty na životě, ale přináší jim značné komplikace a opakované operační zákroky.
 
PREVENCE

Gynekologické prohlídky
Základním krokem jsou pravidelné návštěvy u gynekologa  1x ročně. Stěry z děložního čípku (tzv. cervikální screening) odhalí předrakovinové stavy na děložním čípku, které lze včas řešit. 

V současné době  je ženám ve věku 35 a 45 let  též v rámci screeningového vyšetření proveden odběr na  HPV testaci,  který odhalí přítomnost vysoce rizikových typů HPV v organizmu. Pokud je prokázána přítomnost těchto HPV typů, navrhneme ihned další řešení -  důkladného sledování možného rozvoje nežádoucích změn na děložním čípku po ošetření. 

Samozřejmě je možné si test na HPV vyžádat za přímou úhradu. Cena je 950,- Kč.

 

Očkování
Očkování proti HPV přináší ochranu proti těmto předrakovinovým stavům, rakovině děložního čípku, rakovině zevních rodidel a vaginy, rakovině análního otvoru a genitálním bradavicím, papilomům dýchacích cest.

V naší ambulanci očkujeme !   Vzhledem k široké ochraně, kterou poskytuje , preferujeme Gardasil®9 , který chrání proti 9 typům HPV: proti 2 typům způsobující genitální bradavice a dále proti 7 vysoce rizikovým typům HPV způsobujícím zhoubná onemocnění. 

Očkovací schéma:    Věk 15 let a starší

1. dávka Dnes
2. dávka za 2 měsíce  po 1. dávce
3. dávka 6. měsíc po 1. dávce

 

Cena očkovací dávky se odvíjí cenou určenou SUKL. Aktuálně je cena 3550,-  za dávku včetně aplikace.

 

Pojišťovny na očkování přispívají!              

 VZP (111) přispívá 1500 Kč

 RBP (213) přispívá 4000 kč  ženám do 30 let 

 ZPMV (211) přispívá 2000 kč za rok

 ČPZP ( 205)  přispívá  1000 Kč. za rok. 

 OZP ( 207)  přispívá 1000 Kč za rok     

                                              

Udělejte pro své zdraví další velký krok, nechte se očkovat ! 

Objednání na : email: info@gynordplus.cz , tel: 596 625 045, 733 746 451. 

 

Prevence HPV u mužů

Očkování
Na onemocnění, které HPV způsobuje mužům, není zaveden screening, který by včas odhalil počáteční stádia onemocnění, tak jak tomu je u rakoviny děložního čípku. Ve většině případů se tak dostanou do ordinace lékaře bohužel až ve fázi rozvinutého onemocnění. Tím spíše je odborníky doporučeno očkování proti HPV, které rozvoji onemocnění zamezí. Očkování muže chrání proti rakovině análního otvoru a genitálním bradavicím.

HPV testy
I muži se mohou nechat otestovat na přítomnost HPV, ale měli by vždy zvážit přínos takového testování. HPV infekci nelze léčit, proto je třeba si ujasnit proč se testovat a co bude znamenat pozitivní nebo negativní výsledek. O HPV test lze požádat u urologa nebo kožního lékaře. Test se provádí z močové trubice nebo penisu a žadatel si jej hradí sám.

 

                              

frame-scrollup