Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Denzitometrický screening

O denzitometrickém screeningu

Od začátku roku 2023 se ve spolupráci s VZP a ZPMV se naše společnost podílí na denzitometrickém screeningu. Velmi blízce spolupracujeme se společností EUC klinika Ostrava.

Jedná se o necílené vyšetřování  žen po menopauze (přechodu)- všech žen  od 60 let a rizikových žen minimálně 1 rok po poslední menstruaci, při němž se zjišťuje hustota jejich kostní hmoty pomocí celotělové denzitometrie (DEXA). V případě nálezu snížené hustoty kostní tkáně je podle závažnosti ženě navrhnuta individualizovaná léčba buď v naší režii, nebo u těžších případů ve specializované endokrinologické ambulanci.

Žádanku k vyšetření dostanete u nás při preventivní prohlídce.

obrazek

Co je to osteoporóza?

Je to obecně snížená hustota kostní tkáně u daného člověka = "řídnutí kostí". Hustota kostí je vždy vztažena oproti odpovídající věkové skupině, což je dáno tím, že vývoj kostní tkáně a její hustoty je proměnlivý děj, který je ovlivňován řadou faktorů během celého života člověka.Vývoj osteoporózy

U žen po menopauze je zvýšené riziko rozvoje osteoporózy. Toto riziko je způsobeno tím, že žena po přechodu ztrácí své vysoké hladiny estrogenů (ženských pohlavních hormonů), které před menopauzou ve svém těle má. Protože udržují estrogeny u žen v plodném věku vysokou hustotu kostní tkáně, po jejich poklesu dochází k řídnutí kostí. Ne u každé ženy se však osteoporóza rozvine, a tak je úkolem tohoto screeningu ohrožené ženy najít.

Jaké jsou následky osteoporózy?

Pokud se osteoporóza u ženy rozvine, vyrazně se u ní zvyšuje riziko zlomenin, a to i velmi vážných, jako je např. zlomenina obratle nebo krčku stehenní kosti. Velkým nebezpečím osteoporózy je totiž fakt, že se do doby vzniku zmíněných komplikací prakticky nijak neprojevuje.

Proto je vhodný screening tohoto onemocnění, neboť vyšetření podstupují ženy bez rozdílu a je tak šance nalézt osteoporózu ještě před jejími nebezpečnými projevy.

Co se děje po samotném vyšetření?

Pokud vyjde výsledek screeningového vyšetření u ženy jako pozitivní, je okamžitě informována o kompletní povaze jejího onemocnění a je dále léčena buď v naší režii nebo specialistou na tuto chorobu.

Pokud je výsledek vyšetření negativní, znamená to, že žena netrpí osteoporózou a její vyšetření bude opakováno v jednoletém intervalu, protože osteoporóza se může vyvinout i později od menopauzy.

Bližší informace o samotném vyšetření získáte:

Denzitometrie MephaCentrum


Více informací o tomto onemocnění naleznete na http://www.osteoporoza.cz

frame-scrollup