Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Druhotrimestrální screening - podrobné vyšetření miminka včetně vyšetření srdíčka

Spolu s prvotrimestrálním screeningem patří mezi nejdůležitější vyšetření v těhotenství. Na rozdíl od něj se ale jedná o čistě ultrazvukové vyšetření.

Hlavním cílem je podrobné zhodnocení stavby těla plodu a jeho orgánů v období kolem 20.-21. týdne gravidity, tedy ve druhém trimestru. V této fázi těhotenství je většina orgánů již natolik vyvinutá, že je možné ultrazvukem zachytit většinu významných vrozených vývojových vad.

UZ vyšetření v II. trimestru

Není vyšetření jako vyšetření

Vyšetření certifikovaným lékařem se od běžného ultrazvukového vyšetření v druhém trimestru liší, a to v kvalitě, rozsahu a detailu. Nevšímá si pouze nejviditelnějších a snadno vyšetřitelných orgánů, jako je např. zhodnocení počtu končetin. Pátrá i po mnoha jiných, mnohem méně patrných odchylkách, které však mohou znamenat významné zdravotní následky pro dítě před porodem i po něm.

Jak vyšetření probíhá?

Nejvhodnějším obdobím pro toto vyšetření je 20. – 21. týden těhotenství. Během vyšetření je plod vyšetřen v minimálně 18 jasně definovaných rovinách tzv. „od hlavy až k patě“. Toto vyšetření je tak plně v souladu s doporučeními společnosti Fetal Medicine Foundation, která je celosvětovou odbornou autoritou v této oblasti. Součástí tohoto vyšetření je také tzv. fetální echokardiografie (FECHO).

V případě jakékoli zjištěné odchylky je těhotné okamžitě sděleno doporučení ohledně dalšího postupu, nebo je žena přímo odeslána k dalším vyšetřením na příslušné specializované pracoviště.

Chcete se na toto vyšetření objednat?

Pokud jste pacientka registrovaná u nás, budete automaticky na toto vyšetření objednána během návštěvy v těhotenské poradně.

Pokud jste pacientka registrovaná jinde a chtěla byste toto vyšetření absolvovat u nás, není problém. Můžete se objednat buď na tel. 596625045 nebo pomocí našeho on-line formuláře.

frame-scrollup