Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Pilulka a rakovina: může ochránit na celý život

26.03.2017
Máte strach, že pravidelným a dlouhodobým užíváním kombinované hormonální antikoncepce si přivodíte rakovinu? Podle mnohaletého výzkumu jí spíše předejdete...
Pilulka a rakovina: může ochránit na celý život

Kombinovaná hormonální antikoncepce snižuje riziko některých typů rakoviny na dlouhá desetiletí i po jejím vysazení – její přínos tak převyšuje riziko jiných typů rakoviny. Tak by se dal shrnout výsledek nejdéle běžící studie, týkající se vlivu hormonální antikoncepce na ženské zdraví.

Plusy a minusy antikoncepce
Řada vědeckých prací se v minulosti shodla na závěru, že z krátkodobého hlediska mají ženy, které v nedávné době užívaly hormonální antikoncepci, zvýšené riziko rakoviny prsu a děložního čípku.

V případě prsu se asi skutečně jedná o negativní vliv hormonů „zvenčí“ na mléčnou žlázu, naproti tomu u děložního čípku je situace trochu jiná. Je totiž známou pravdou, že ženy, které pravidelně užívají antikoncepci, se méně chrání při sexu kondomy a tím si zvyšují riziko setkání s rakovinotvornými viry HPV (=lidské papilomaviry).

Jak to ale je s vlivem „pilulky“ v dlouhodobějším horizontu, na to dlouhé roky neměli vědci jasnou odpověď. Informace o snižování rizik některých jiný typů rakoviny postupně přibývaly, žádná ze zveřejněných prací však netrvala dostatečně dlouho na to, aby vnesla jasné světlo do celé situace. A právě to čerstvě publikované výsledky nejdelší studie na světě udělaly...

Plusy převažují
Tato studie byla zahájena v roce 1968 ve Skotsku, kdy již v té době zaznívala řada pochybností o bezproblémovém používání hormonální antikoncepce. Bylo do ní zařazeno 46 tisíc žen a ty byly sledovány do roku 2012, tedy celkem 44 let!

V rámci této studie byly sledovány různé oblasti zdraví žen. Vzhledem k obrovskému množství dat však potrvá roky, než vědci řeknou jasné stanovisko ve všech hodnocených oblastech. Nyní tak byly uveřejněny výsledky vlivu antikoncepce na vznik rakoviny. A výsledky jsou následující:

  • snížení rizika vzniku rakoviny střev o 19%
  • snížení rizika vzniku rakoviny endometria (děložní sliznice) o 34%
  • snížení rizika vzniku rakoviny vaječníků o 33%

Pozn.: Přestože existuje celá řada typů rakoviny, hovoříme pouze o těch, na než antikoncepce vliv má.

Neméně podstatným zjištěním byl dále fakt, že tento příznivý efekt u žen přetrvával minimálně 30 let po vysazení antikoncepce – dále totiž studie nepokračovala...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Potvrzeno: Nadváha a obezita zvyšují riziko rakoviny

Pravidelné cvičení snižuje riziko rakoviny děložního čípku

Rubriky:
Gynekologie
frame-scrollup