Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Trpíte nepravidelným cyklem a bojujete s nadváhou? Klíčem k řešení mohou být Vaše vaječníky

18.07.2017
Nepravidelná nebo prodloužená menstruace, narušená funkce dozrávání vajíček, problémy s nadváhou, to jsou jen některé z příznaků jednoho z nejčastějších gynekologických onemocnění, syndromu polycystických ovarií.
Trpíte nepravidelným cyklem a bojujete s nadváhou? Klíčem k řešení mohou být Vaše vaječníky

Syndrom polycystických vaječníků (= ovarií, zkratka PCOS) postihuje 5-10% všech žen v reprodukčním věku a řadí se tak spolu s endometriózou (psali jsme o ní v samostatném článku) mezi nejčastější chronická onemocnění v gynekologii. Hlavními poznávacími znaky jsou:

  • nepravidelná nebo prodloužená menstruace s poruchou ovulace
  • projevy nadprodukce mužských pohlavních hormonů (růst vousů a nadměrné tělesné ochlupení, „mužský“ vzhled těla a další)
  • ultrazvukově zjištěný abnormální obraz vaječníků

Je jasné, že ne u každé ženy jsou tyto znaky plně vyjádřené. Zároveň mnoho žen PCOS nemá a při tom podobnými potížemi trpí z řady jiných důvodů. A v tom tkví zrádnost tohoto onemocnění. Průměrná doba od pociťovaných příznaků až po jeho definitivní diagnózou je dnes udávána na 2 roky!

Inzulin a narušená funkce vaječníků
Přestože stále přesně nevíme, co je tou vyvolávající příčinou PCOS (dle nejnovějších zjištění se snad jedná o autoimunitní onemocnění), jsme si již dnes jistí, že klíčovou úlohu v těle postižené ženy hrají 2 faktory – inzulin a vaječníky.

Inzulin je v těle žen nadměrně produkován a to vede k řadě následků – přibývání na váze, nadměrná tvorba mužských pohlavních hormonů, ovlivnění funkce vaječníků, metabolické poruchy a další.

V tomto nepříznivém prostředí pak vaječníky hrají klíčovou úlohu v narušeném „pohlavním zdraví“ ženy. Nedokážou správně vytvářet vajíčka a nedokážou správně „řídit“ menstruační cyklus. To vede nejen ke snížení plodnosti ženy (případně její úplné neschopnosti otěhotnět), ale zároveň je výrazně narušena její psychika. Ať už z důvodu nepravidelnosti menstruačního cyklu, z neschopnosti otěhotnět či neschopnosti zhubnout - příčin špatné nálady je celá řada...

Nečekaně efektivní léčba nadosah
Přestože se v dnešní době nabízí efektivní a dostupná léčba tohoto onemocnění, stále mnoho žen ji nedostává. Problémem je totiž použití léku, především používaného k léčbě cukrovky a tedy známého hlavně mezi diabetology. Tím lékem je metformin.

Jeho hlavním efektem je zvýšení účinnosti inzulinu v lidském těle. Tím se snižuje jeho potřeba, snižuje se jeho hladina v těle a to vede k útlumu všech výše zmíněných negativních příznaků. Funkce vaječníků se tím také upravuje, zpravidelňuje se menstruační cyklus, žena se opět stává plodnou.

Plánuje-li žena léčená metforminem otěhotnění, ani to není problém. Již des víme, že lze v jeho léčbě pokračovat i během samotného těhotenství. V tomto případě je však dobré konzultovat celou situaci s diabetologem ještě před plánovaným početím.

Naše zkušenosti

A jaké jsou naše zkušenosti s metforminem? Veskrze dobré. Ženy i dívky, které trpěly nepravidelnou menstruací a bojovaly se svojí nadváhou, po nasazení metforminu doslova rozkvetly. V průměru během 3 měsíců došlo k úpravě menstruačního cyklu, byly konečně schopny zhubnout a psychicky se cítily skvěle.

Pokud i Vy trpíte podobnými problémy, neházejte flintu do žita a nechte se vyšetřit – léčba je možná nadosah...

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Endometrióza: nemoc na celý život, nově s „bonusem“ rizika infarktu

Rubriky:
Gynekologie
frame-scrollup