Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Trpíte migrénou na konci menstruace? Možná máte nedostatek železa

14.01.2017
Ženy, udávající migrénu 5 a více dnů po začátku menstruace, mají nižší hladiny železa v těle. Vitaminové doplňky s železem by tak mohly být její prevencí.
Trpíte migrénou na konci menstruace? Možná máte nedostatek železa

Podle nejnovější studie z kliniky, specializující se na léčbu bolestí hlavy, mají ženy trpící migrénou na konci menstruačního krvácení výrazně nižší hladiny železa v těle než běžná populace.

Nadměrné ztráty krve během menstruace
Ze závěrů této studie vyplývá, že důvodem pro tyto opakující se migrény je nadměrné krvácení během menstruace. Dochází tak ke vzniku přechodné anémie (nedostatek červených krvinek) a tím pádem horšímu okysličování tkání v těle ženy. Mozek některých žen na tyto výkyvy může reagovat velmi citlivě a tak vzniká migréna. Pravděpodobně se tak jedná o podobnou situaci jako u dětí, které také mohou trpět silnými bolestmi hlavy v případě anémie.

Zásadním pro tuto „diagnózu“ je výskyt migrény po více než 5 dnech od začátku menstruačního krvácení. To ji odlišuje od migrény na začátku menstruace, která je způsobena hormonální nerovnováhou v tomto období cyklu.

Možností léčby je více
Přestože tento typ migrény nebyl ještě oficiálně uznán jako samostatná diagnóza, možností, jak léčit tuto (minimálně) specifickou formu migrény je více.

Na prvním místě se nabízí doplnění nedostatečného železa v těle ženy, tedy vitaminové doplňky obsahující železo (užívané alespoň po dobu několika menstruačních cyklů).

Další možností je pak kombinovaná hormonální antikoncepce nebo hormonální nitroděložní tělísko. Tyto dvě metody totiž vedou ke kontrole menstruačního krvácení, případně jeho úplnému vymizení (v případě hormonálního tělíska), a tím pádem předcházejí nadměrných ztrátám krve během menstruace.

Pokud trpíte podobnými potížemi, obraťte se na svého gynekologa nebo neurologa o radu...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Hormonálních tělísek se nemusíme bát

Rubriky:
Gynekologie
frame-scrollup