Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Potvrzeno: akupunktura přináší úlevu během přechodu ženy

24.03.2016
Ženy, které trpí problémy s nespavostí v období jejich přechodu, by měly zvážit akupunkturu jako alternativní léčbu svých potíží.
Potvrzeno: akupunktura přináší úlevu během přechodu ženy

Ženský přechod - menopauza - je spojen s řadou změn v ženském organismu, způsobených poklesem ženských pohlavních hormonů. To s sebou přináší také mnoho přidružených potíží, které lze rozdělit na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Mezi krátkodobé potíže patří především návaly horka, mezi střednědobé pak potíže se spánkem a mezi dlouhodobé patří změny psychiky -  útlum a deprese. Vzhledem k intenzitě potíží, kterými ženy procházejí, a vzhledem k často nevyhovující dostupné léčbě (např. ženy po prodělané trombóze nemohou užívat běžné hormonální preparáty) je snahou lékařů a vědců nalézt co nejméně zatěžující léčbu těchto problémů.

Vědci z univerzity v tchajwanském Taipei se tedy rozhodli prozkoumat všechny dostupné vědecké prameny, zabývající se účinností akupunktury při léčbě spánkových poruch spojených s přechodem. Vycházeli při tom z poznatků, že akupunktura je již dnes uznávanou alternativou při léčbě různých tělesných potíží, např. bolesti. Z analyzovaných publikací, které se týkaly 2300 žen, bylo zjištěno, že akupunktura skutečně přinesla ženám úlevu a zlepšila kvalitu jejich spánku. Hlavním mechanismem tohoto účinku bylo zvýšení hladin ženských pohlavních hormonů, což bylo prokázáno pravidelnými krevními odběry žen, léčených akupunkturou. To vedlo k rozšíření cév na povrchu těla, větším tepelným ztrátám a tedy lepší "přípravě" těla ke spánku. Z hlediska zvýšení hladin pohlavních hormonů tak akupunktura fungovala stejně jako běžné hormonální preparáty, které tyto hormony dodávají do ženského těla "zvenčí".

Vzhledem k častým potížím, kterými ženy v období přechodu trpí, jsou tato zjištění více než pozitivní. Kromě možnosti vyhnout se běžným lékům k léčbě nespavosti, na které si jejich uživatelky rychle "zvykají" a stávají se na nich velmi často psychicky závislé, je zde důležitý i fakt, že existuje alternativa pro případ, kdy ostatní možnosti léčby již selhaly. Otázkou zůstává, zda zvýšené hladiny pohlavních hormonů při akupunkturní léčbě mohou mít pozitivní vliv i na ostatní příznaky spojené s přechodem. Na to bohužel jasnou odpověď zatím nemáme...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

Rubriky:
Menopauza
frame-scrollup