Telefonní kontakt: 596 625 045

Studie vlivu těhotenství na chodidlo aneb Těhotenství pod drobnohledem

09.03.2019
Jaký vliv má těhotenství na chodidlo prvorodiček? To jsme se rozhodli zjistit v probíhajícím výzkumu, který na toto téma na Ostravské univerzitě zpracovává Bc. Barbora Štréglová. Zapojit se můžete i vy. Jak? Pokud vás zajímají možné změny, které se mohou chodidel v těhotenství týkat, čtěte dále naši novinku.
Studie vlivu těhotenství na chodidlo aneb Těhotenství pod drobnohledem

Těhotenství je pro tělo matky zátěž, metaforicky i doslovně. A právě změna váhy a jejího rozložení může hrát významnou roli při změnách, které proběhnou na chodidlech nastávajících maminek. A stejně, jako se říká, že každé dítě nás stojí alespoň jeden zub, říká se také, že těhotenství nám zvětší nohu až o jednu velikost. Co je na tom pravdy a jak k takovým změnám dochází, to zkoumá právě probíhající studie.

K jakým změnám dochází a proč

Vzhledem ke změnám, které tělo ženy v průběhu těhotenství zažívá, může žena zažívat různé typy dyskomfortu; „bolest nohou“ nevyjímaje. Ačkoliv se v souvislosti s nohama, respektive chodidly, mluví spíše o jejich otékání, změny (a to i permanentní) můžou postihnout také klenbu chodidla.

Logickým důvodem je změna váhy ženy a těžiště těla v těhotenství. Rozložení tlaku na chodidlo je jiné a tedy se mohou dostavit bolesti a trvalé změny. Ty přičítáme také působení hormonu relaxinu, který v těhotenství působí na vazy a šlachy a způsobuje jejich rozvolnění. To je třeba především v oblasti pánve, aby se mohla „rozšířit“ a připravit se tak na porod miminka.

Vazy a šlachy jsou ale všude po těle, drží pohromadě naše klouby a svaly v ideálním postavení. A jelikož se tyto tkáně rozvolňují, ovlivňuje to také chodidla, na která je samozřejmě vyvíjen neustálý tlak.

Chcete se zúčastnit studie? Odměna vás nemine

Studentka navazujícího magisterského studia oboru fyzioterapie na Ostravské univerzitě Bc. Barbora Štréglová provádí, také ve spolupráci s naší ambulancí, výzkum, který se týká právě změn na chodidlech prvorodiček během těhotenství.

Cílem výzkumu je přesněji zjistit a popsat, k jakým změnám v které fázi těhotenství dochází. Tato zjištění pak budeme všichni moct zužitkovat v praxi, jak v rámci prevence, tak v rámci řešení případných potíží.

Jak výzkum vypadá? V průběhu těhotenství vás čekají tři až čtyři měření na plantografické plošině, v dále pak jedno v šestinedělí.

A co za to? Díky vyšetření dostanete mnoho údajů o svém stavu, ale v rámci studie vás čekají také další odměny.

  • Informace o stavu vašeho pohybového systému
  • Rozbor chodidla
  • Tejpování
  • Cvičení proti bolesti chodidel v těhotenství
  • Uvolňovací masáž

Výzkumu se mohou účastnit všechny budoucí maminky, které budou prvorodičkami a ještě neukončily 15. týden těhotenství.

Pokud se chcete výzkumu účastnit, ozvěte se přímo jeho pořadatelce Barboře Štréglové.

Email: bastre@seznam.cz

Tel. 737 392 376

Za tým GYNORDplus vám děkujeme za spolupráci a budeme se těšit na zajímavé a přínosné výsledky!

Rubriky:
Z naší ambulance
frame-scrollup