Telefonní kontakt: 596 625 045

Testování krve těhotných jako screening rakoviny?

19.01.2016
Neinvazivní prenatální testování (NIPT) by v budoucnu mohlo sloužit jako screening rakoviny u těhotných. Výsledky, zjištěné na univerzitě v Belgii, tomu nasvědčují.
Testování krve těhotných jako screening rakoviny?

Na univerzitě v belgickém Leuvenu byla poprvé na světě přesně zjištěna a popsána rakovina u tří těhotných, které podstoupily vyšetření krve na dědičné genetické syndromy, tzv. NIPT (neinvazivní prenatální testování, např. PrenatalSafe - nabízen naší ambulancí). Tato zhoubná onemocnění byla u nich zjištěna poprvé.

Celkem bylo vyšetřeno 4000 těhotných, u tří z nich byl výsledek opakovaně nejasný. Při dalším zkoumání bylo zjištěno, že vadná genetická informace ve vzorcích krve je produkována nádorovými buňkami. Při dalším vyšetřování těchto 3 těhotných byla zjištěna dvě hematologická zhoubná onemocnění a jedna rakovina vaječníků. U jedné z pacientek byla nasazena léčba ještě během těhotenství, u jedné po porodu a třetí se rozhodla pro odložení léčby. Všechny tři pacientky porodily zdravá miminka.

Přes tyto slibné výsledky se stále jedná jen o počátek rozsáhlého výzkumu, který bude potřeba k případnému rozšíření NIPT jako screeningové metody k odhalení nádorových onemocnění těhotných.

Plná verze anglického článku zde: MedPage Today
 

Pro více informací o PrenatalSafe, nabízeném v naší ambulanci, přejděte do Prenatální testování

Rubriky:
Těhotenství
frame-scrollup