Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Svalové křeče, příčiny a hořčík

24.04.2019
Když se řekne svalové křeče, většině z nás se automaticky vybaví nedostatek hořčíku. Jak ale může nedostatek hořčíku vzniknout? Se svalovými křečemi se potýkají ti z nás, kdo jsou nějakým způsobem nadměrně namáhaní – a z naší praxe víme, že tělo těhotné ženy je tomu velmi náchylné, protože spotřebovává na vývoj nového života spoustu látek, které pak mohou mamince chybět. Jak si pak se svalovými křečemi poradit? A jaké jsou další možné příčiny jejich vzniku?
Svalové křeče, příčiny a hořčík

 

I když všechny mají společné ono zmíněné vyčerpání organismu, můžeme svalové křeče rozdělit do tří skupin. Jsou jimi:

  • Svalové křeče z vyčerpání – po fyzické námaze, kdy tělo vyčerpalo své zásoby minerálů a na svalech se to projevuje právě křečemi.
  • Svalové křeče neurologického původu – většinou svalová tetanie.
  • Svalové křeče v těhotenství – při graviditě a laktaci máme zvýšenou spotřebu (nejen) hořčíku, což se může při nedostatku jeho přísunu projevovat křečemi.

Svalové křeče ale také může vyvolat například alkoholismus, kdy je v těle neustálá nerovnováha, při zvracení a průjmech, kdy z těla ztrácí všechny látky a voda rychleji, než se stačí regenerovat, nebo například při podávání některých léků, zejména diuretik – léků na odvodňování. Společně s vodou totiž z našeho těla může odcházet nejedna prospěšná látka.

Pokud jsou naše svalové křeče přetrvávající a ne akutní, kdy jsme celkem jednoduše schopní dopátrat se příčiny (například namáhavé cvičení nebo probíhající průjmy nebo zvracení), asi si pomůžeme sami – v lékárně nám poradí vhodný přípravek, ale často to zvládneme i doma. Nejdéle bychom se bez porady s lékařem měli s křečemi potýkat maximálně 10 dní, delší období už je považováno za abnormální. A pokud si nasadíme nějakou léčbu po poradě s lékárníkem a ke zlepšení nedojde do tří dnů, měli bychom se s lékařem poradit také.

Když už navštívíme lékaře, budou naše problémy řešit s největší pravděpodobností neurolog nebo gynekolog, u dětí pak samozřejmě pediatr.

Křeče v těhotenství

Svalové křeče v těhotenství jsou velice běžné, především v lýtkách a svalech dolních končetin. V těhotenství doporučujeme užívat doplňky stravy s obsahem hořčíku (nebo hořčík na předpis) do 36. týdne těhotenství. Neznamená to však, že po tomto období již hořčík nelze brát vůbec. Pokud se křeče vrátí, je možné hořčík opět začít užívat. Preferujeme pak co nejnižší účinné dávky.

A pozor bychom si měli dát i na skořici, zázvor, rozmarýn a šafrán. Ty totiž obsahují látky, které mohou vyvolávat překrvení a způsobovat tak křeče – pokud to jde, měli bychom se jim vyhnout.

Na lékařský předpis je možné dostat granulát Magnosolv, ale i v lékárně jsou k dispozici různé formy hořčíku s dobrou vstřebatelností. Magnesium můžeme dostávat ve více formách – pro přehled uvádíme doporučené dávkování jednotlivých jeho forem:

  • Magnesium lactici                                                       1x-6x denně 1 tabletu – dle lékaře
  • Magnesium oxydatum                                                aplikace vícekrát denně.
  • Magnesium citrát                                                        1x denně 1 dávka
  • Magnesium citrát s B6 Forte                                     1x-2x denně 1 tableta
  • Magnesium citrát B6                                                   4x-6x denně

Děti od šesti let mohou užívat Magne B6 a homeopatika Magnesium phosphoricum 9CH 2x denně 5 granulí.

Magnézium by se mělo užívat v minimálně dvouhodinovém odstupu od mléka, potravin nebo doplňků stravy se železem a vápníkem a antacidy – léky na pálení žáhy. 

Mezi nežádoucí účinky užívání hořčíku může patřit průjem.

 

Rubriky:
Lékárnice radí
frame-scrollup