Telefonní kontakt: 596 625 045

Sójové výtažky jako alternativa při léčbě návalů a pocení během přechodu

29.07.2016
Návaly horka a noční pocení jsou asi nejčastější nepříjemné příznaky přechodu ženy. Podle nejnovější studie holandských vědců jsou přírodní výtažky možnou alternativou v jejich léčbě. Ale pozor - jen některé...
Sójové výtažky jako alternativa při léčbě návalů a pocení během přechodu

Přechod ženy – menopauza - je komplexním dějem v ženském těle, který přichází nejčastěji kolem 50. roku věku. Přestože je nejviditelnějším následkem ztráta menstruace, většinu žen v přechodu trápí spíše jiné potíže spojené s hormonálním „vyhasnutím“ vaječníků. Ty můžeme rozdělit na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Mezi krátkodobé se řadí návaly horka nebo noční pocení, mezi střednědobé poruchy spánku a suchost poševní sliznice a mezi dlouhodobé útlum psychiky, případně až rozvoj deprese...

Fytoestrogeny jako alternativa k uměle vyráběným hormonům
V nejnovější studii se holandští vědci z univerzity v Rotterdamu věnovali účinkům přírodních extraktů, obsahujících tzv. fytoestrogeny, na 3 ze zmíněných příznaků – návaly horka, noční pocení a suchost poševní sliznice. Ve své práci vycházeli z analýzy 62 menších studií, které se dohromady týkaly 6 600 žen ve věku od 18 do 75 let.

V rámci studie bylo zkoumáno několik skupin rostlin, z nichž se většina fytoestrogenů získává, především pak sója, ploštičník hroznatý a skupina tzv. čínských léčivých bylin.

Fytoestrogeny fungují, ale...
Jak bylo zjištěno, výsledky podporují všeobecnou domněnku, že tyto extrakty ulevují od přechodových problémů. Ovšem při bližším pohledu je již situace méně jasná.

Užívání fytoestrogenů snižovalo u zkoumaných žen výskyt návalů horka během dne a zlepšovalo nepříjemnou suchost poševní sliznice, ovšem na noční pocení vliv neměly. Dále výtažky z ploštičníku sice celkově zlepšovaly projevy menopauzy, ale při konkrétním dotázání na návaly horka či noční pocení ženy pozitivní vliv nepozorovaly. A na závěr, čínské léčivé byliny kompletně propadly – jejich užívání nemělo žádný vliv na přechodové potíže.

Na základě těchto výsledků se jeví jako nejúčinnější výtažky sóji.

Preferovat krátkodobé užívání
Přestože citovaná studie přináší dosud nejvěrohodnější pohled na užívání přírodních výtažků v období přechodu, je zde několik ALE, které je třeba zdůraznit.

Tyto přírodní preparáty byly užívány ve většině případů v délce maximálně 16 týdnů, výjimečně 2 roky. Nevíme tedy nic o jejich vlivu na ženské zdraví při jejich delším užívání. Z tohoto důvodu je vhodné je preferovat jako krátkodobou alternativu v úvodu menopauzy.

Ženy se zvýšeným rizikem rakoviny prsu by se měly těmto přípravkům rozhodně vyhnout!

Alternativy ano, ale s rozumem
Práce holandských vědců přináší další kousek do skládanky alternativních postupů při léčbě přechodových potíží ženy. Již dříve jsme psali o pozitivním vlivu akupunktury na poruchy spánku (viz. SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY) a dá se očekávat, že další podobné studie budou následovat.

Nicméně je třeba se i na tyto postupy dívat kritickým pohledem a nepřijímat vše alternativní jako zaručené fungující. Každý jednotlivý výtažek, postup nebo léčebná metoda má vliv na něco jiného a nelze tak očekávat od jedné metody účinek „na všechno“...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Potvrzeno: akupunktura přináší úlevu během přechodu ženy

Rubriky:
Menopauza
frame-scrollup