Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Screening preeklampsie jako prevence autismu

25.04.2017
Preeklampsie, typicky těhotenské onemocnění, výrazně zvyšuje riziko autismu a dalších forem opoždění vývoje dítěte. Lze jí však předejít pomocí efektivního screeningu v prvním trimestru těhotenství.
Screening preeklampsie jako prevence autismu

Preeklampsie, onemocnění vznikající pouze v těhotenství a projevující se zvýšeným krevním tlakem a odpadem bílkovin do moči, představuje jednu z nejzávažnějších těhotenských komplikací vůbec. Je zároveň častým onemocněním postihujícím kolem 5% těhotných.

Bezprostřední následky jsou známé
Přestože preeklampsie nijak nebolí a většinou ani žádné větší potíže své oběti – těhotné ženě – nezpůsobuje, její následky mohou být dalekosáhlé. V nebezpečí je nejen samotná těhotná žena; u ní může preeklampsie přejít do závažných křečových stavů se ztrátou vědomí, které připomínají epileptický záchvat. V ještě větším nebezpečí se však ocitá vyvíjející se dítě. To je ohroženo sníženou dodávkou kyslíku a živin přes nedostatečně fungující placentu. Následkem je pak zpomalení růstu plodu, které v nejzávažnějších případech může vést až k tomu nejhoršímu...

Tyto bezprostřední následky preeklampsie jsou všeobecně dobře známé a platí pro ně pravidlo, že čím dříve se preeklampsie rozvine, tím vážnější následky mívá. Zároveň víme, že jedinou účinnou léčbou již probíhající preeklampsie je porod.

Dlouhodobé následky teprve poznáváme
Podle nejnovějších zjištění vědců však zjišťujeme, že porodem vše nekončí a v některých případech vše naopak teprve začíná...

Preeklampsie a jí navozená nedostatečná výživa vyvíjejícího se plodu nezpůsobuje jen zpomalení jeho růstu, dochází také ke zhoršení výživy jeho mozku, což se může projevit opožděným nebo narušeným vývojem dítěte po porodu. To má pak za následek zvýšené riziko autismu nebo opožděného vývoje dětí matek s preeklampsií. Vyjádřeno statisticky, riziko autismu je až 2x vyšší, riziko postižení intelektu je asi 3x vyšší a riziko jakékoli formy opoždění vývoje 5x vyšší oproti dětem matek bez preeklampsie.

A opět zde platí pravidlo, že čím dříve preeklampsie nastává, tím vážnější následky mívá.

Zjistěte, zda Vám preeklampsie nehrozí
Plánujete-li těhotenství a ptáte se nyní, co s tím můžete dělat, vězte, že nejste v tom samy. Díky rozsáhlému výzkumu lékařů po celém světě dnes máme efektivní nástroj v boji s preeklampsií. A tím je její screening v I. trimestru těhotenství v rámci dnes již běžného screeningu genetických vad.

Toto základní vyšetření, většinou prováděné mezi 11.-13. týdnem těhotenství, je rozšířeno o sadu dalších vyšetření, která dále informují ženu o riziku vzniku preeklampsie. Takto je možné předpovědět časnou (a tedy závažnou formu) preeklampsie v asi 90% případů a pozdní formu v 50% případů.

Účinná prevence preeklampsie již dnes
Pokud se nyní ptáte, k čemu je taková informace dobrá, máme pro Vás další dobrou zprávu. V případě, že je Vám sděleno, že patříte mezi rizikové těhotné pro vznik preeklampsie, je Vám následně ihned doporučena prevence tohoto onemocnění. Tou je jedna tableta aspirinu denně do 36. týdne těhotenství (100mg kyseliny acetylsalicylové).

V případě, že Vám bylo sděleno riziko preeklampsie a doporučen aspirin jako její prevence, je třeba jej začít užívat co nejdříve (minimálně však do 16. týdne těhotenství). Jen tak snížíte riziko vzniku preeklapsie o minimálně 50% (platí především pro časnou=závažnou formu).

Zajímáte-li se, jaké nežádoucí účinky má užívání aspirinu, nemusíte mít strach. Tento lék (a v této dávce) nezpůsobuje žádné vrozené vývojové vady a ani nezvyšuje riziko krvácení. Pouze může u 10% těhotných způsobit pocit těžkého žaludku. Ten je však řešitelný pomocí antacid (Rennie, Anacid aj.) nebo v horších případech léky typu Helicid.

Maximum, co můžete udělat
Pokud chcete pro Vaše miminko jen to nejlepší, určitě byste o screeningu preeklampsie měla uvažovat. Nejenže to je „jen“ nástavba vyšetření, které nejspíš budete absolvovat, vzhledem ke všem následkům, která jsou s preeklampsií spojena, se ale také jedná o skvělou možnost, jak předejít celoživotním komplikacím Vašim a Vašeho ještě nenarozeného dítěte.

Kde lze screening preeklampsie absolvovat:
Oddělení gynekologie a porodnictví, Městská nemocnice Ostrava

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Myslete na vitamin D v těhotenství, prospějete tak svému dítěti v budoucnu

Nadměrné hladiny kyseliny listové a vitaminu B12 v těhotenství zvyšují riziko autismu dětí!

Rubriky:
Těhotenství
frame-scrollup