Samovolný potrat a předčasný odtok plodové vody: stres z nich má řešení

Mnoho žen tyto dvě situace během svých těhotenství zažilo a mnoho jich je také ještě zažije. Řeč je o krvácení v první trimestru těhotenství a o předčasném odtoku plodové vody. Na první pohled dva naprosto odlišné problémy – jak se zdá – spojuje jedna, typicky těhotenská látka, která může výrazně zmírnit stresy miliónů těhotných po celém světě.
Specifická těhotenská látka je klíčem
Tou látkou je alfa-feto protein (AFP). Přestože jeho název nezná většina veřejnosti, pro lékaře je známým již řadu let. V rámci těhotenství je např. používán při detekci vrozených vývojových vad plodů z krve matky. Nejnovější výzkum lékařů z amerického New Yorku však přináší trochu odlišný pohled na tuto látku. Vědci totiž začali zkoumat přítomnost AFP v poševním sekretu u dvou skupin těhotných, které jsou na gynekologických pohotovostech vyšetřovány.
První skupinou z nich byly ženy, u nichž panovalo podezření na předčasný odtok plodové vody, ale běžně dostupnými prostředky toto nebylo možné prokázat ani vyvrátit. Druhou (zatím méně probádanou) skupinou pak byly těhotné, jež začaly krvácet v prvním trimestru těhotenství (do 14. týdne) a u nichž bylo potřeba vyloučit probíhající samovolný potrat.
Vzhledem k tomu, že se AFP vyskytuje v těhotenských tkáních v tisícinásobných množstvích oproti krvi, tělu nebo poševnímu sekretu matky, současným výzkumem se potvrdil prvotní předpoklad. Náhlé zvýšení koncentrace této látky ve vaginálním sekretu totiž znamená zásadní narušení celistvosti těhotenství – ať už ve smyslu odtoku plodové vody (narušení celistvosti plodových obalů) nebo ve smyslu krvácení z tkání vyvíjejícího se plodu.
Spolehlivá odpověď v obou případech
A tím se dostáváme k řešení obou situací, jež přinášejí těhotným ženám po celém světě mnohé bezesné noci: Je náhlé poševní krvácení známkou samovolného potratu? Nebo se jedná o krvácení z hrdla děložního a zvětšující se dělohy a tedy nemá na vývoj těhotenství žádný vliv? V případě přítomnost AFP v poševní krvi test bude hlásit pozitivní výsledek a skutečně se bude jednat a samovolný potrat, protože v krvi budou části odlučujících se těhotenských tkání. Žena by tedy měla okamžitě vyhledat lékařskou péči. Při negativním výsledku se bude jednat o krvácení z tkání ženy a tedy v naprosté většině případů neohrožující vývoj plodu.
Naproti tomu ženy, které si nebudou jisté, zda odtékající tekutina z pochvy je skutečně plodovou vodou nebo jen zmnoženým poševním výtokem, si budou moci udělat téměř stejný test a během několika minut uvidí, zda se o odtok plodové vody jedná či nikoli.
„Kapesní“ rychlo-testy jsou blízko
Podle informací, které vědecký tým z newyorské univerzity poskytl, to vypadá, že hotové testy jsou již blízko. Nejenže je cílem lékařů vyrobit tak jednoduchý test, který by se prováděl jako běžný těhotenský test s „jednou nebo dvěma čárkami“, zdá se dokonce, že by tyto testy mohly být na trhu již během jednoho roku (nejdříve v USA, dá se však předpokládat, že by velmi brzy mohly dorazit i do České republiky). Názornou úkazku provedení testu v praxi můžete shlédnout v přiloženém videu pod článkem.
Pokud se tedy všechna dosavadní data a zjištění potvrdí, tyto testy budou zásadním krokem ke spokojenějším a méně stresujícím těhotenstvím mnoha tisíců žen. Každá těhotná si tak bude moci jednoduše v pohodlí domova odpovědět na otázku, zda má vyhledat lékařskou pomoc nebo může zůstat v klidu s těmi, kteří jsou ji nejdražší...
Plná verze anglického článku: Medscape
Video
Rubriky:Porod, Těhotenství