Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Samovolný potrat a předčasný odtok plodové vody: stres z nich má řešení

08.06.2016
Během brzké doby lze očekávat příchod dvou „kapesních vyšetření“, podobných těhotenským testů, které by měly přinést odpovědi na dvě zásadní otázky, kterým čelí tisíce žen během svých těhotenství: Když krvácím, potrácím? A když ze mě vytéká tekutina, je to plodová voda?
Samovolný potrat a předčasný odtok plodové vody: stres z nich má řešení

Mnoho žen tyto dvě situace během svých těhotenství zažilo a mnoho jich je také ještě zažije. Řeč je o krvácení v první trimestru těhotenství a o předčasném odtoku plodové vody. Na první pohled dva naprosto odlišné problémy – jak se zdá – spojuje jedna, typicky těhotenská látka, která může výrazně zmírnit stresy miliónů těhotných po celém světě.

Specifická těhotenská látka je klíčem
Tou látkou je alfa-feto protein (AFP). Přestože jeho název nezná většina veřejnosti, pro lékaře je známým již řadu let. V rámci těhotenství je např. používán při detekci vrozených vývojových vad plodů z krve matky. Nejnovější výzkum lékařů z amerického New Yorku však přináší trochu odlišný pohled na tuto látku. Vědci totiž začali zkoumat přítomnost AFP v poševním sekretu u dvou skupin těhotných, které jsou na gynekologických pohotovostech vyšetřovány.

První skupinou z nich byly ženy, u nichž panovalo podezření na předčasný odtok plodové vody, ale běžně dostupnými prostředky toto nebylo možné prokázat ani vyvrátit. Druhou (zatím méně probádanou) skupinou pak byly těhotné, jež začaly krvácet v prvním trimestru těhotenství (do 14. týdne) a u nichž bylo potřeba vyloučit probíhající samovolný potrat.

Vzhledem k tomu, že se AFP vyskytuje v těhotenských tkáních v tisícinásobných množstvích oproti krvi, tělu nebo poševnímu sekretu matky, současným výzkumem se potvrdil prvotní předpoklad. Náhlé zvýšení koncentrace této látky ve vaginálním sekretu totiž znamená zásadní narušení celistvosti těhotenství – ať už ve smyslu odtoku plodové vody (narušení celistvosti plodových obalů) nebo ve smyslu krvácení z tkání vyvíjejícího se plodu.

Spolehlivá odpověď v obou případech
A tím se dostáváme k řešení obou situací, jež přinášejí těhotným ženám po celém světě mnohé bezesné noci: Je náhlé poševní krvácení známkou samovolného potratu? Nebo se jedná o krvácení z hrdla děložního a zvětšující se dělohy a tedy nemá na vývoj těhotenství žádný vliv? V případě přítomnost AFP v poševní krvi test bude hlásit pozitivní výsledek a skutečně se bude jednat a samovolný potrat, protože v krvi budou části odlučujících se těhotenských tkání. Žena by tedy měla okamžitě vyhledat lékařskou péči. Při negativním výsledku se bude jednat o krvácení z tkání ženy a tedy v naprosté většině případů neohrožující vývoj plodu.

Naproti tomu ženy, které si nebudou jisté, zda odtékající tekutina z pochvy je skutečně plodovou vodou nebo jen zmnoženým poševním výtokem, si budou moci udělat téměř stejný test a během několika minut uvidí, zda se o odtok plodové vody jedná či nikoli.

„Kapesní“ rychlo-testy jsou blízko
Podle informací, které vědecký tým z newyorské univerzity poskytl, to vypadá, že hotové testy jsou již blízko. Nejenže je cílem lékařů vyrobit tak jednoduchý test, který by se prováděl jako běžný těhotenský test s „jednou nebo dvěma čárkami“, zdá se dokonce, že by tyto testy mohly být na trhu již během jednoho roku (nejdříve v USA, dá se však předpokládat, že by velmi brzy mohly dorazit i do České republiky). Názornou úkazku provedení testu v praxi můžete shlédnout v přiloženém videu pod článkem.

Pokud se tedy všechna dosavadní data a zjištění potvrdí, tyto testy budou zásadním krokem ke spokojenějším a méně stresujícím těhotenstvím mnoha tisíců žen. Každá těhotná si tak bude moci jednoduše v pohodlí domova odpovědět na otázku, zda má vyhledat lékařskou pomoc nebo může zůstat v klidu s těmi, kteří jsou ji nejdražší...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

Video

Rubriky:
Porod, Těhotenství
frame-scrollup