Telefonní kontakt: 596 625 045

Rakovina prsu a štítné žlázy spolu souvisí

05.03.2016
Ženy, které v minulosti prodělaly rakovinu prsu, jsou ve zvýšeném riziku vzniku rakoviny štítné žlázy. Tento vztah platí i obráceně.
Rakovina prsu a štítné žlázy spolu souvisí

Co může být pro psychiku člověka horšího než úspěšně překonat nejhorší lidskou nemoc - rakovinu - a za pár let se dovědět tuto diagnózu opět? Aby bylo možné co nejefektivněji předcházet těmto situacím, nebo alespoň nacházet zhoubná onemocnění v co nejranější fázi, zkoumají vědci vztahy jednotlivých typů rakoviny mezi sebou.

Tentokrát se vědci zaměřili na vztah rakoviny prsu a štítné žlázy. Rozsáhlou analýzou všech dostupných studií na toto téma, které se týkaly více než 950.000 žen, bylo zjištěno, že ženy, které byly v minulosti léčeny pro rakoviny prsu, mají riziko vzniku rakoviny štítné žlázy o 55% zvýšeno. Při pohledu opačným směrem byl tento vztah také potvrzen, byť ne tak silně. Ženy po prodělané rakovině štítné žlázy jsou vystaveny riziku rakoviny prsu o 18% vyššímu. Všechny zkoumané ženy byly porovnávány proti běžné populaci bez zátěže rakovinným onemocněním. Příčiny tohoto vztahu nejsou zatím úplně jasné, pravděpodobně se však bude jednat o genetické vlivy, případně shodné vyvolávající podněty.

Přestože dnes nedokážeme zhoubným onemocněním stoprocentně předejít, jsou tato zjištění důležitá. Při pravidelných vyšetřeních je totiž možné zachytit rakovinu v časném stadiu, kdy je obecně mnohem větší šance na vyléčení. U žen, které prodělaly rakovinu štítné žlázy v minulosti je tedy rozhodně vhodné začít s pravidelnými vyšetřeními prsů co nejdříve. Do 40 let je preferováno pravidelné ultrazvukové vyšetření, nad 40 let věku pak je preferována mamografie. Nad 45 let je pak všem ženám hrazen z veřejného zdravotního pojištění pravidelný mamografický screening.

Ženy, které byly v minulosti léčeny pro rakovinu prsu, by měly na zvýšené riziko rakoviny štítné žlázy také pamatovat. Vzhledem k tomu, že však rakovina štítné žlázy je obecně vzácnější než rakovina prsu a vzhledem k tomu, že dnes neexistuje screeningové vyšetření štítné žlázy, je vhodné doporučit těmto ženám poctivě absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, případně s ním konzultovat častější kontroly.

Kam dál?
Pro více informací o mamografickém screeningu přejděte na stránku Mamografický screening, nebo na stránky spolupracujícího mamografického pracoviště polikliniky MephaCentrum.

 

Plná verze anglického článku: Medscape

Rubriky:
Gynekologie
frame-scrollup