Pozor na paracetamol v těhotenství. Může trvale ovlivnit vývoj plodu.

V průběhu tohoto září byl v prestižním odborném časopise Nature Reviews Endocrinology publikován přehledový článek, v němž skupina vědců shrnula všechny dosavadní poznatky vztahující se k paracetamolu a nitroděložnímu vývoji plodu. Ve své práci vycházeli ze všech dostupných dat zveřejněných za posledních 26 let ve studiích týkajících se lidí i zvířat.
Bylo zjištěno, že užívání paracetamolu v průběhu těhotenství může mít komplexní dopady na vývoj plodů obou pohlaví, a to nejen před porodem, ale i po něm v průběhu téměř celého života. Výsledky tohoto článku lze shrnout v následujících bodech:
- Paracetamol patří mezi tzv. endokrinní disruptory, tedy látky ovlivňující správné fungování hormonů v lidském těle.
- Paracetamol může výrazně narušit pohlavní dozrávání plodů obou pohlaví. V případě chlapců to je např. zvýšení rizika nesestoupení varlat, vyšší míra abnormálního vývoje penisu nebo poruchy produkce spermií ve vyšším věku. U žen může jeho užívání v průběhu těhotenství vést k předčasnému nástupu puberty a/nebo předčasnému selhání vaječníků a předčasnému přechodu.
- Paracetamol může ovlivnit vývoj nervového systému. To se následně projevuje jako častější výskyt autismu, poruch pozornosti (ADHD), poruch chování či snížení IQ.
- Je pravděpodobné, že nepříznivý dopad paracetamolu na vývoj plodů závisí na velikosti dávky a období, v němž těhotná žena léky s jeho obsahem užívala. Přesnější informace však nyní nemáme.
- Přesný mechanismus negativního účinku paracetamolu na vývoj plodů není zatím známý. Vzhledem k různorodým následkům lze ale předpokládat několik možných cest, které bude nutné identifikovat v dalších studiích.
Na základě těchto poznatků je potřeba apelovat na všechny těhotné ženy, aby užívaly paracetamol a léky jej obsahující s co největší opatrností, jen v nezbytně nutném množství a po nezbytně nutnou dobu.
S těmito zjištěními nastává také bohužel situace, kdy již těhotným ženám nemůžeme s „klidným srdcem“ doporučit žádný lék k léčbě bolestí či horečky. Nicméně platí, že paracetamol je – alespoň prozatím – asi nejlepší alternativou ze všech možných léků.
Na závěr ještě jedna poznámka. Vzhledem k neustále rostoucím důkazům o účinnosti akupunktury v léčbě různých potíží – především bolestí – lze o této metodě tradiční čínské medicíny uvažovat jako o vhodné alternativě léčby především chronických bolestí hlavy, migrén či jiných partií těla. Je však nutné vždy spolupracovat s vyškolenými a zkušenými terapeuty čínské medicíny, neboť nesprávně provedená akupunktura nejenže nepomůže, ale může přinést řadu dalších negativních následků.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Těhotenství