Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Pozdější přestřižení pupečníku je velkým bonusem pro nově narozené dítě

29.12.2016
Přerušení pupečníku za 30-60 vteřin po narození je pro zdravého novorozence snadná a zároveň velmi přínosná věc, kterou pro něj můžeme udělat.
Pozdější přestřižení pupečníku je velkým bonusem pro nově narozené dítě

Tzv. přestřižení pupečníku po jeho dotepání - neboli obecně odložené přerušení pupečníku – je jeden z mála postupů, u něhož byl dokázán jasný přínos pro nově narozené dítě. Platí to jak pro zralé, tak i nezralé děti. Základním předpokladem pro tuto „metodu“ však je vitalita a čilost novorozence.

30-60 sekund
Odložené přestřižení pupečníku (v angličtině delayed cord clamping) je v současnosti bráno jako přerušení pupečníku 30-60 vteřin po narození dítěte. Při tom není brán ohled na to, zda pupečník ještě tepe, či nikoliv. Důvodem je fakt, že za tuto dobu dojde k dostatečnému „napumpování“ krve z placenty do těla dítěte a zároveň se minimalizuje riziko rychlého odloučení placenty při ještě nepřerušeném pupečníku. To by mělo fatální následky pro dítě, které by v takové situaci mohlo naopak ztratit velkou část své krve.

Mnoho pozitiv...

  • Zvýšení zásob železa v těle dítěte v prvních měsících života, což může mít příznivý efekt na vývoj dítěte.
  • U nezralých novorozenců pak přistupují další pozitivní vlivy – snížení potřeby krevních transfuzí, snížení rizika krvácení do mozku, snížení rizika postižení trávícího traktu a další.

... jedno negativum
Prakticky jediným nežádoucím účinkem, který pozdější přerušení pupečníku přináší, je lehce zvýšené riziko novorozenecké žloutenky. Je to dáno zvýšeným objemem krve v těle dítěte, která se přesunula z placenty do jeho oběhu. V podmínkách našich porodnic (snad všech v České republice) však toto není velký problém, neboť zde dobře funguje systém sledování novorozenců po porodu a v případě rozvoje novorozenecké žloutenky je tato léčena u každého dítěte bez omezení.

Pokud to jde, pak vždy
Vzhledem k těmto zjištěním nelze jinak než doporučit odložené přestřižení pupečníku všem těhotným a jejich ještě nenarozeným dětem. Jediným limitem pro tento postup pak zůstávají situace, kdy dojde k narození dítěte se zhoršenou adaptací po porodu (zhoršené dýchání, nedostatečné pohyby, nízká celková aktivita). U takových novorozenců nelze otálet a musí být zahájena jejich resuscitace okamžitě – ta je v tu chvíli důležitější než pozdější přerušení pupečníku...

 

Zdroj: The American College of Obstetricians and Gynecologists

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Klokánkování nezralých novorozenců výrazně podporuje jejich zdraví

Rubriky:
Porod
frame-scrollup