Telefonní kontakt: 596 625 045

Potvrzeno: jogurt jednou denně posiluje zdraví

26.10.2016
Ženy po přechodu, které sní alespoň jeden jogurt denně, mají nejen silnější a zdravější kosti, ale jsou také štíhlejší a trpí méně zlomeninami.
Potvrzeno: jogurt jednou denně posiluje zdraví

Nejnovější studie švýcarských vědců prokázala, že staré pořekadlo hovořící o dobrém vlivu mléka na naše zdraví má pravdu. Ve své práci studovali vliv jogurtu na zdraví kostí žen po přechodu.

Celkem bylo do této studie, trvající přes 3 roky, zahrnuto 730 zdravých žen po přechodu. Ty, které již na počátku udávaly, že jedí alespoň jeden jogurt denně, měly silnější kosti než ženy, které jogurt nikdy nejedly. Zároveň byly konzumentky jogurtů štíhlejší (o průměrných 6%) a trpěly méně zlomeninami než jejich protějšky (20% vs. 30%).

Během doby sledování byla každá žena přidělena do jedné ze 3 skupin podle počtu snězených jogurtů za den, a to následovně: nikdy jogurt nejedla, jí méně než jeden jogurt za den a jí jeden a více jogurtů denně.

Jak se po třech letech ukázalo, pravidelná konzumace jogurtu má pozitivní a kumulativní (načítající se) efekt na ženské zdraví. Celkově u žen, které snědly alespoň jeden jogurt denně, došlo k mírnému nárůstu kostní hmoty a tedy i jejich síly. Naproti tomu čím méně ženy jogurt jedly, tím více na kostní hmotě ztrácely.

Příčin, proč má jogurt tak blahodárný vliv na kostní zdraví, je rozhodně více. Vědci předpokládají, že nejvýznamnější z nich jsou:

  • vitamin D,
  • fosfor,
  • vápník a
  • mléčné bílkoviny.

V neposlední řadě se také hovoří o přínosech bakterií mléčného kvašení. Jejich roli však budou muset ověřit další specializované studie.

 

Plná verze anglického článku: Medscape

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sójové výtažky jako alternativa při léčbě návalů a pocení během přechodu

Překvapení: vyhýbání se slunci je stejně rizikové jako kouření

Rubriky:
Gynekologie, Menopauza
frame-scrollup