Telefonní kontakt: 596 625 045

Nadměrný příjem kávy přináší rizika pro ženy i muže

08.04.2016
První studie svého druhu, zaměřená na rizikové faktory životního stylu, přináší důkaz, že nadměrný příjem kávy nejen žen, ale i u mužů zvyšuje riziko potratu v dalším těhotenství.
Nadměrný příjem kávy přináší rizika pro ženy i muže

Káva se v posledních letech stala velmi oblíbeným nápojem a kultura pití kávy neustále získává na své síle a popularitě. Kromě toho téměř každý den slýcháme rozporuplné názory odborníků o tom, zda vyšší příjem kávy je či není pro naše zdraví prospěšný. Další impulz do této diskuze přináší nová studie amerických vědců, jež se zaměřila na příjem kávy a další faktory životního stylu v období před otěhotněním. Unikátnost této studie tkví v tom, že sledovány byly nejen ženy, které chtěly otěhotnět, ale i jejich partneři.

Všeho moc škodí
Hlavním výstupem vědecké práce, jíž se účastnilo 344 párů, bylo zjištění, že ženy, které vypily 3 a více kofeinových nápojů denně (nejčastěji káva) v období před otěhotněním, byly vystaveny riziku spontánního potratu o 74% vyššímu! To vše při porovnání oproti ženám, které přiznaly konzumaci maximálně dvou káv denně.

Že všeho moc škodí, je stará známá věc a platí jako univerzální pravidlo. Nicméně tato studie přinesla i dva překvapující výsledky. Jedním z nich bylo zjištění, že stejnému riziku spontánního potratu – jak byl popsán výše – byly vystaveny i ženy, jejichž mužští partneři také vypili 3 a více káv denně v období snahy o početí.

Proč tomu tak je, vědci zatím nevím. Může se jednat o vliv nadměrné konzumace kávy na jednu nebo i více oblastí lidské plodnosti, jako jsou vývoj spermií a vajíček, schopnost uhnízdění oplozeného vajíčka v děloze, případně schopnost zárodku vyvíjet se v děloze.

Alkohol a kouření
Druhým překvapivým zjištěním této studie bylo, že kouření ani alkohol nezvyšují riziko spontánního potratu. Zde je však nutné uvést, že alkohol a kouření mají – kromě mnohých jiných – významně negativní vliv v období již se vyvíjejícího těhotenství. Rozhodně to tedy neznamená, že by se ženy nebo jejich muži mohli oddávat těmto návykovým látkám bez rizika.

Další zajímavé výsledky
Tato studie si kromě kávy, kouření a alkoholu všímala i dalších faktorů, které souvisejí se životním stylem. Za zmínku rozhodně stojí pozitivní vliv pravidelného příjmu multivitaminových doplňků (a) nebo negativní vliv věku ženy (b):

a) Ženy, které pravidelně užívaly multivitaminové preparáty, měly nižší riziko spontánního potratu o 55% oproti ženám, které je neužívaly.

b) Při pohledu na věk ženy v období početí se opět potvrdila stará pravda, totiž že ženy nad 35 let jsou zatíženy všeobecně vyšším rizikem ve vztahu k těhotenství. V tomto případě měly dvakrát vyšší riziko spontánního potratu než ženy mladší.

Rovnováha nade vše
Zveřejněné výsledky opět potvrzují to nejdůležitější pravidlo zdravého životního stylu, a to že vyváženost je jeho hlavním klíčem. Rozhodně bychom tedy neměli chápat výstupy této studie jako zákaz jakékoli konzumace kávy, ale spíše jako připomínku toho, že všeho moc škodí. A nyní víme, že to platí nejen pro ženy, ale i pro muže...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

Rubriky:
Neplodnost, Těhotenství
frame-scrollup