Telefonní kontakt: 596 625 045

Klokánkování nezralých novorozenců výrazně podporuje jejich zdraví

24.01.2016
Intenzivní kontakt matky s nezralým novorozencem spolu s dalšími kroky vede k významnému snížení rizika úmrtí i vážných nemocí dítěte.
Klokánkování nezralých novorozenců výrazně podporuje jejich zdraví

Vědci z Harvardovy univerzity zveřejnili výsledky analýzy, v níž podrobně zkoumali všechny dostupné studie zabývající se tzv. klokánkováním novorozenců (kangaroo mother care, KMC). Z nich vyplývá, že při použití této techniky se snižuje nejen riziko úmrtí dítěte po porodu, ale také rizika vážných zdravotních komplikací, jako je např. těžká infekce.

Největší přínos z této metody byl pozorován u dětí s porodní váhou pod 2000g. Ze studií vědci zjistili, že klokánkování u těchto dětí snižuje riziko úmrtí v novorozeneckém období o 36%, rizika závažné infekce o 47%, poruch termoregulace o 78%, poruch regulace hladin cukru o 88% a riziko opětovného přijetí do nemocnice o 58%.

Klokánkování jako součást poporodní péče o novorozence vznikla v roce 1978 v hlavním městě Kolumbie, Bogotě. Ve velké porodnici v jedné z chudinských čtvrtí byl ten rok výrazný nedostatek volných inkubátorů pro nezralé novorozence. Jedinou možností, jak zajistit alespoň nějakou péči těmto dětem (a udržet je v teple), bylo tedy přikládání na holou kůži jejich matek. Ty je takto nosily prakticky neustále. Postupem doby bylo zjištěno, že „klokánkované“ děti vykazují lepší dechové funkce, lepší termoregulaci a další pozitivní známky, které přinášejí novorozenci významný zdravotní benefit.

Kromě těsného kontaktu matky s dítětem tzv. skin-to-skin během velké části dne je nutné aplikovat i další tři kroky k dosažení celkového pozitivního přínosu pro dítě: výlučné kojení (u extrémně nezralých novorozenců případně s doplněním speciální umělé výživy), brzké propuštění z nemocnice domů a intenzivní sledování v domácím prostředí.

Více informací o klokánkování naleznete na: AZrodina.cz

Plná verze anglického článku: Medscape

Rubriky:
Porod
frame-scrollup