Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Když se miminku nechce ven II. Hamiltonův hmat

23.08.2019
Přenášení není žádná legrace. A spousta z nás se chce vyhnout farmakologickému vyvolávání porodu. Jenomže přírodu je třeba někdy trošku popostrčit. Velmi efektivní metodou, po jejímž použití může porodu začít, je takzvaný Hamiltonův hmat. Ten často vede k přirozenému nástupu pravidelných děložních stahů (tedy kontrakcí) a následnému, už tolik vytouženému porodu. Jak Hamiltonův hmat vypadá, kdo a jak ho provádí? Proč se dělá a komu by proveden být neměl? Všechno se dozvíte v našem článku.
Když se miminku nechce ven II. Hamiltonův hmat

Abychom si udělali jasno hned na začátku, Hamiltonův hmat není metodou vyvolání porodu. Je to metoda prevence „umělého“ vyvolání porodu, kterou doporučuje i Česká gynekologicko-porodnická společnost. Výsledek tzv. Hamiltona totiž není nikdy úplně jistý, porod často nastává s odstupem několika jednotek až desítek hodin po jeho provedení a někdy nenastane vůbec a je třeba jej opakovat při další návštěvě. Dost ale k terminologii, pojďme se podívat, co to ten Hamiltonův hmat vlastně je.

Kdo, komu, kdy a jak

Hamiltonův hmat může být proveden u těhotné ženy po týdnu 38+0. V případě, že se porod spontánně po jeho provedení nespustí, může se i několikrát opakovat. Týden těhotenství ale není jedinou podmínkou, důležité je také to, aby žena měla alespoň trochu pootevřené děložní hrdlo, tedy připravený porodnický nález. Samotná technika je totiž založena na zavedení prstu vyšetřujícího do děložního hrdla a obkroužení dolního pólu plodových obalů. Při něm dojde k částečnému odloučení těchto obalů od děložních stěn, což vyvolá vyplavení vlastních hormonů ženy, které mohou nastartovat děložní kontrakce.

  • Provedení Hamiltonova hmatu zní poměrně jednoduše. Nikdy by ho ale neměl provádět nikdo jiný než lékař – porodník. Proč?

Kontraindikace

Existuje spousta případů, které znemožňují klasický vaginální porod. O těchto stavech a onemocněních má přehled především lékař, proto by to měl být také on, kdo rozhodne, zda je použití Hamiltonova hmatu na místě či nikoliv. Často je třeba například porod vyvolat až v prostředí, kdy je k dispozici veškerý zdravotnický personál porodnického a novorozeneckého oddělení, protože se prostě očekávají komplikace. K takovým případům patří například vcestná nebo abnormálně vrostlá placenta, vývojové vady plodu a tak dále). A v takové situaci nikdo nechce riskovat, že na maminku přijde porod nečekaně a bez dohledu.

Bolí to? Hamiltonův hmat může být nepříjemný až bolestivý, to musíme přiznat. Lékař zavádí svůj prst hluboko do děložního hrdla a otáčí jím tam kolem dokola. Po provedeném Hamiltonově hmatu je spíše pravidlem mírné špinění a neurčité bolesti v podbřišku (reakce na vyplavení hormonů). Ty buď přejdou do pravidelných děložních kontrakcí a povedou k porodu, nebo samy odezní. Porodní činnost však může nastat sama od sebe i s větším časovým odstupem od provedení Hamiltonova hmatu bez “varovných” příznaků.

  • Pozor na krvácení čerstvou krví (světlá, okysličená krev). To už normální není a v takovém případě urychleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Existuje také jedno kontroverzní téma, se kterým Hamiltonův hmat přímo souvisí. Věděli jste, že ze zdravotního hlediska je pro matku a dítě optimální vyvolání porodu těsně před jeho plánovaným termínem? Příčí se vám tato představa? Přečtěte si náš článek, který jsme věnovali výsledkům masivní studie o úmrtnosti novorozenců v souvislosti s délkou těhotenství a úmrtím dítěte. Článek najdete v našich Aktualitách, sekci Porod na našich webových stránkách, nebo přímo tady: Indukce porodu před termínem je tím nejlepším pro matku i dítě.

Rubriky:
Porod
frame-scrollup