Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Kdy se dá provést 3D/4D ultrazvuk?

08.05.2019
Dobrá zpráva pro všechny nastávající maminky – 3D ultrazvuk lze provést kdykoliv po ukončení 14. týdne těhotenství. Má to ale svá úskalí. V dnešním článku vám přineseme přehled o tom, jak metoda 3D/4D ultrazvuku funguje, jaké jsou ideální podmínky, při kterých vznikají nejlepší fotky a videa, proč je první trimestr v rámci provádění 3D/4D ultrazvuku rizikový a na čem záleží, když se chcete na své miminko podívat ještě předtím, než samo vykoukne na svět.
Kdy se dá provést 3D/4D ultrazvuk?

Pro to, abyste se k nám mohla na 3D/4D ultrazvuk objednat, nemusíte být klientkou naší ambulance. Ultrazvuky provádíme všem nastávajícím maminkám, které si chtějí pořídit jedinečnou památku na své miminko i celé těhotenství.

2D, 3D, 4D?

Jak už asi všichni víme, „D“ v tomto případě znamená dimenzi. 2D ultrazvuk je ultrazvuk dvourozměrný, který je v těhotenství standardně prováděn a je zatím nepřekonatelný, co se diagnostiky v prenatální péči týče. Lékař je pomocí něj nejlépe schopen stanovit velikost plodu, množství plodové vody, vývojové vady a celou řadu dalších parametrů.

Naproti tomu je 3D, tedy trojrozměrný ultrazvuk (a jeho 4D varianta rozšířená o záznam v reálném čase, tedy video), schopen kompletně zobrazit miminko v prostoru. Dříve se předpokládalo, že by toto zobrazení mohlo v některých ohledech nahradit výše zmíněný 2D ultrazvuk (např. při odhalování rozštěpů rtů). Zatím se však tyto předpoklady nenaplnily. Stačí, aby se miminko více hýbalo, nebo si dalo před vyšetřovanou část těla třeba ručku a už vznikne „stín“, který se projeví deformitou obrazu a může okamžitě vést k podezření na vadu plodu. Přestože se využití 3D/4D ultrazvuku v odhalování vad stále zkoumá, na naprosté většině pracovišť se dnes používá „pouze“ k nahrávání fotek a videí miminek.

Kdy je nejlepší jít na 3D/4D ultrazvuk?

Pro ideální podmínky 3D/4D ultrazvuku je klíčový poměr velikosti miminka a množství plodové vody. Čím je miminko větší, tím lepší se nám podaří zachytit detaily, a naproti tomu čím více plodové vody kolem miminka je, tím kvalitnější fotky budou. Je to totiž právě plodová voda, která nám umožňuje miminko dobře zobrazit a kompromis těchto protichůdných požadavků je pak to, co určuje ideální období pro provedení 3D/4D ultrazvuku.

Obecně je tedy ideální pořizovat záznam z 3D ultrazvuku v období mezi 26. a 28. týdnem těhotenství, kdy je poměr mezi velikostí (a detaily) miminka a množstvím plodové vody nejlepší. Neznamená to však, že jindy záznam provést nepůjde, nebo bude nekvalitní. V některých případech to bude právě naopak!

Vše záleží na spolupráci miminka, konkrétní mamince, na množství plodové vody i na její tělesné konstituci. Takže třeba u maminek s větším bříškem doporučujeme provést tento ultrazvuk až kolem 30. týdne těhotenství, kdy je plod již větší a je možné docílit detailů, které by v nižších týdnech nebyly myslitelné. Je zde však riziko, že kolem miminka nebude tolik plodové vody k zachycení celého jeho obličeje.

Naopak u maminek štíhlejších si můžeme dovolit provádět 3D/4D ultrazvuk i v nižších týdnech, kdy detaily budou výborné i přes celkově menší velikost miminka.

Příklady, jak může vypadat 3D/4D ultrazvuk v průběhu celého těhotenství, naleznete na našem instagramovém účtu. Termín je pouze na Vás.

Časné těhotenství aneb jak to je v prvním trimestru?

Z výše zmíněného by logicky vyplývalo, že v prvním trimestru, kdy je plodové vody dostatek, by měl být 3D/4D ultrazvuk možný bez potíží. Tady je ovšem potřeba opatrnosti.

V tomto období je totiž plod citlivý na teplotu okolního prostředí a jeho změny. A ultrazvukové vlny při samotném vyšetření zobrazované tkáně zahřívají, málo, ale přece. Tepelná zátěž na vyvíjející se plod nemusí působit dobře, proto pokud se žena rozhodne pro 3D/4D ultrazvuk v tomto období, měl by vždy trvat co nejkratší dobu.

Obecně tedy můžeme říci, že krátký 3D/4D ultrazvuk (zhruba do jedné minuty) je v zásadě bezpečný i v průběhu prvního trimestru a od 14. týdne těhotenství v rozumné míře bez omezení.

A pokud si říkáte, jak to tedy je s ostatními ultrazvuky v prvním trimestru (např. kombinovaný prvotrimestrání screening) a jejich vlivem na vyvíjející se plod, pak zde platí, že přínosy těchto vyšetření jasně převažují nad riziky spojenými s vlivem ultrazvukových vln.

Na čem tedy záleží?

Abyste si mohli odnést krásné fotky miminka, je třeba jak dobrých fyziologických podmínek, tak i trochu štěstí. Protože když se miminko nechce fotit a natočí se tak, že ho není vidět, nic moc s tím nezmůžeme (i když se můžeme pokusit).

Důležitou roli ale hraje také kvalita samotného přístroje a zkušenost a ochota vyšetřujícího, který jej obsluhuje. Různé přístroje totiž nabízí různé možnosti nastavení a kvalifikovanost, zručnost, zkušenost a trpělivost vyšetřujícího je polovina úspěchu.

Co nabízíme v GYNORDplus

V naší ordinaci pracujeme s nejmodernější technikou, kterou obsluhují nejen zkušení lékaři s mezinárodní certifikací v ultrazvukové diagnostice, ale i porodní asistentky s neméně bohatými zkušenostmi. Více se můžete dočíst v sekci Ultrazvuk na našich stránkách.

Pokud se chcete objednat, můžete tak učinit přes náš on-line objednávkový formulář, nebo na telefonním čísle  +420 596 625 045.

A jaké služby a balíčky vám v ultrazvukové diagnostice nabízíme? To se dozvíte v našem ceníku.

Pro to, abyste se k nám mohla na 3D/4D ultrazvuk objednat, nemusíte být klientkou naší ambulance. Ultrazvuky provádíme všem nastávajícím maminkám, které si chtějí pořídit jedinečnou památku na své miminko i celé těhotenství.

Rubriky:
Těhotenství
frame-scrollup