Hmyzí bodnutí a štípance – od zarudnutí po anafylaktický šok | Aktuality | GYNORD plus

Telefonní kontakt: 596 625 045

Hmyzí bodnutí a štípance – od zarudnutí po anafylaktický šok

26.07.2019
Bohužel, jak budou naše děti reagovat na štípnutí nebo bodnutí hmyzem, to se dozvíme, až se tak stane. Od mírného zarudnutí a lehčího svědění se můžeme dostat až k vážným alergickým reakcím, případně k anafylaktickému šoku. A to nemluvíme (ale budeme) o klíšťatech a nemocech, které přenášejí. Jaká je nejlepší prevence? A co dělat, když už musíme řešit následky? A jak jsou na tom těhotné a kojící ženy? Lékárnice radí!
Hmyzí bodnutí a štípance – od zarudnutí po anafylaktický šok

Hmyz nás může potrápit mnohým způsobem. Mluvíme o hmyzu savém, mezi který patří zejména komáři, muchničky nebo ovádi, o hmyzu bodavém – především včely a vosy. Klíšťata si pak vzhledem k enormnímu nebezpečí, které představují, zasluhují samostatnou kategorii.

  • K bodnutí a štípancům bychom pak měli ještě zařadit požahání, které má podobné následky i podobná řešení. Takže sem můžete přiřadit například kopřivy nebo u moře požahání medúzou.

Pokud chceme, aby se nám v létě hmyz vyhnul, měli bychom dbát při pohybu venku některých doporučení.

  • Užívat tablety B-komplex repelent, odrazují savý hmyz. K dostání je také varianta pro děti.
  • Používat repelent. Můžete koupit v obchodě, kde rovněž seženete varianty pro děti, můžete si vyrobit také domácí. Na to sou vynikající esenciální oleje, zejména pak citrusový, levandulový nebo mátový. Tak jako tak je ale třeba repelenty reaplikovat dle návodu (u domácích častěji).
  • Pokud vyrážíte do přírody, je třeba pamatovat na vhodné oblečení – přiléhavé, nikoliv volné, a pevnou obuv. Čím méně kůže vystavíme, tím menší prostor hmyzu dáme.

Bodnutí a štípance s mírnými následky

Můžeme volit lokální léčbu, kterou zmírníme typické příznaky – otoky, svědění, pálení a zarudnutí. Mezi tradiční „babské rady“ patří například potírání postiženého místa cibulovou šťávou nebo octem, popřípadě listy aloe vera na zklidnění. Stejně tak na zklidnění pomáhají obklady a chlazení termální vodou.

Pokud budeme lokální postižení léčit farmaceutickými prostředky, máme k dispozici široký výběr.

  • Fenistil gel  - známý, většinou první volba. U malých dětí a kojenců je možné aplikovat, ne ale na velké plochy kůže. Pokud jste těhotná nebo kojíte, platí stejné doporučení, plus neaplikovat na bradavky, popř. otevřené nebo zanícené rány. Natřenou kůži nesmíme vystavovat slunci. Aplikujeme 2x – 4x denně.
  • Psilio-balsam pro děti je vhodný pro užití od dvou let, v těhotenství a kojení se nedoporučuje. Kůži nevystavujeme slunci. Aplikujeme 2x – 4x denně.
  • Uruage Pruriced zklidňující gel – určeno pro děti od narození, těhotné i kojící bez omezení. Můžeme použít na rozsáhlé plochy, mokvající kůži, vhodné také při neštovicích. Aplikujeme i vícekrát denně, pokožku lze vystavit přímému slunci. Kůži rychle zklidní a vysuší, díky glukonátu vápenatému urychluje hojení zánětů, svědění odezní do patnácti minut. Nemá konzistenci klasického gelu, rychle se vstřebává.
  • Homeopatika – Dapis gel – uleví od bolesti a pálení, zklidňuje svědění, dobře se roztírá, vhodný pro celou rodinu, těhotné a kojící. Použití několikrát denně. Po aplikaci se může slunit. Bez parfemace.

Při těžších reakcích můžeme (a měli bychom) sáhnout po antialergikách. Ta jsou vždy vhodná doplnit šumivým vápníkem.

Bez receptu seženeme například Analergin, na recept pak známý Dithiaden. Pokud víme, naše děti nebo někdo v našem okolí trpí těžkými alergickými reakcemi, je vhodné mít vždy po ruce Epipen (pro dospělého nebo pro děti) – předplněné injekční pero, popřípadě speciální typ adrenalinu Emerade (v injekcích v síle 300 nebo 500 μg). Ten je vhodný při akutním řešení anafylaktického šoku, popřípadě těžké alergické reakce na bodnutí nebo kousnutí, požahání nebo alergii na léky či potraviny.

Klíšťata

Pokud jste našli přisáté klíště, po jeho odstranění jej doneste nebo pošlete na vyšetření infekčnosti. Jak na to se dozvíte například tady.

Lymská borelióza - onemocnění postihující převážně kůži, může docházet k postižení nervové soustavy, srdce, kloubů. Přenos klíšťaty, komáry, ovády, muchničkami. Trvá týdny až roky. Projevy: Zarudlý rostoucí flek signalizuje první fázi, druhou fází mohou být po týdnech až měsících nervové poruchy, srdeční poškození. Třetí fáze se dostavuje po měsících až letech a může dojít k encefalomyelitidě, artritidě.

  • Léčba antibiotiky - penicilin, cefalosporiny

Klíšťová encefalitida - virus klíšťové encefalitidy – je přenášen na drobné savce, pasoucí se zvířata i na člověka. Člověk může být nakažen jak sajícím klíštětem, tak požitím tepelně neopracovaného infikovaného mléka nakaženého zvířete (nejčastěji kozího). První fáze se projevuje jako lehké respirační onemocnění (rýma, kašel, zvýšená teplota) trvající zhruba sedm dní, poté dojde k zastavení příznaků. Druhá fáze je postižení centrální nervové soustavy – meningitida, encefalitidy.

Léčba – antivirotikum neexistuje. Léčí se pouze symptomaticky. Rozhodně doporučujeme očkování (vakcína FSME k aktivní imunizaci) – vyhnete se tak případné dlouhodobé hospitalizaci, trvalým následkům. Tu Vám může předepsat Váš lékař (ovšem za plnou úhradu). Všechny zdravotní pojišťovny však na toto očkování přispívají. Kolik která pojišťovna přispívá najdete tady.

Rubriky:
Lékárnice radí
frame-scrollup