Dřívější menstruace zvyšuje riziko těhotenské cukrovky

Bylo zjištěno, že ženy, které začaly menstruovat před 11. rokem života, byly vystaveny vyššímu riziku vzniku těhotenské cukrovky oproti ženám, které začaly menstruovat později, po 14. roce života. Přesně bylo riziko zvýšeno o 40%. Podkladem pro tato zjištění byla data, získaná v rámci rozsáhlé studie Nurses‘ Health Study II, jíž se účastní přes 110 tisíc žen (zdravotních sester) od roku 1989.
Vědci, zpracovávající údaje z této studie, dospěli k výše zmíněnému závěru i po započtení řady možných ovlivňujících faktorů, jako je kouření, konzumace alkoholu, užívání pilulkové antikoncepce a jiné. Jediným faktorem, který riziko vzniku těhotenské cukrovky také ovlivňoval, byla nadváha před otěhotněním (zvýšené BMI, body mass index). Proč právě časná menstruace přináší vyšší riziko těhotenské cukrovky v budoucnu není úplně jasné. Rozhodně však bude cílem budoucích studiích tento vztah objasnit.
Vzhledem ke zjištění, že nadváha před otěhotněním také významně ovlivňuje vznik těhotenského diabetu, je třeba ji brát jako významný rizikový faktor s komplexním dopadem na zdraví těhotné ženy a jejího dítěte. Již dříve jsme psali o vlivu nadváhy matky na úmrtnost dětí po porodu. Ve světle těchto zjištění je tedy vhodné, aby se všechny ženy, plánující těhotenství, snažily dosáhnout své normální váhy (BMI 18,5 – 25,0) ještě před samotným otěhotněním.
Plná verze anglického článku: Medscape
Dětská gynekologie, Těhotenství