Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Cholin - první účinná prevence schizofrenie?

09.12.2016
Podle dostupných údajů může zvýšený příjem cholinu – ve vodě rozpustný vitamin – v těhotenství snížit riziko vzniku schizofrenie a dalších psychických onemocnění u dětí po narození.
Cholin - první účinná prevence schizofrenie?

Cholin jako „novodobá kyselina listová“
V současné době jsou těhotné nabádány ke zvýšenému příjmu 3 základních látek, které mají příznivý vliv na jejich vyvíjející se miminko. Těmi jsou kyselina listová, železo a vitamin D3. Podle hromadících se důkazů je však dalším kandidátem na zařazení mezi tyto doporučené látky cholin.

Cholin je ve vodě rozpustný vitamin, který slouží jako základní stavební kámen celé řady klíčových struktur našeho těla. Patří mezi ně např. acetylcholin, jeden z hlavních přenašečů nervového vzruchu, nebo látky, podílející se na stavbě všech buněčných membrán v našem těle.

Cholin jako ochránce zdravého vývoje mozku
Podle dostupných údajů lze zjednodušeně říci, že zvýšená koncentrace cholinu ve vyvíjejícím se plodu tlumí nadměrnou mozkovou aktivitu v děloze matky a umožňuje jeho poklidnější vývoj (prokázáno u zvířat, pravděpodobně funguje takto i u dětí). To vede k větší odolnosti mozku vůči vnějším podnětům a vjemům po narození.

Dále bylo zjištěno, že děti matek, které zvýšeně přijímaly cholin během těhotenství, byly schopny se lépe učit, soustředit se a řešit předložené problémy oproti dětem matek bez jeho zvýšeného příjmu. Dá se tedy předpokládat, že takovéto děti budou více psychicky odolné ve vyšším věku, kdy se psychická onemocnění rozvíjejí. Mezi ně patří např. schizofrenie, nebo ADHD (porucha pozornosti a soustředění). To jsou nemoci, vznikající na základě „zahlcení“ mozku vnějšími podněty, v nichž se postižený člověk není schopen plně vyznat a není schopen se soustředit na to podstatné, co se v jeho okolí odehrává

Nikotin jako protipól cholinu
Přestože se jedná o výsledky studií bez jednoznačných závěrů, existují již v dnešní době nepřímé důkazy, které tuto teorii podporují. Např. děti kuřaček jsou obecně více rizikové pro rozvoj schizofrenie oproti dětem matek-nekuřaček. Nikotin totiž v mozku dětí před narozením působí opačně než cholin, tedy navozuje zvýšenou aktivitu jeho jednotlivých částí. To pak pravděpodobně vede ke zvýšené vnímavosti mozku dětí vůči vnějším podnětům a jeho snadnějšímu „zahlcení“.

Dalším nepřímým důkazem může být porovnání populace Jamajky a USA. Podle dostupné studie je mezi 18-letými Jamajčany o 25% případů psychických nemocí více než u stejně starých Američanů. Jedna z příčin může být průměrný denní příjem cholinu mezi těhotnými Jamajčankami, který je na úrovni nejnižších hodnot zjištěných v USA.

Co může žena pro své dítě udělat?
Po přečtení těchto řádků se jistě bude mnoho těhotných ptát, co mohou pro své ještě nenarozené dítě udělat. Základní informací je rozhodně doporučený denní příjem cholinu – 450mg/den. Další důležitou znalostí je, ve kterých potravinách se cholin nachází – nejvíce jej lze najít ve vajíčkách, játrech a červeném mase.

Přes bohaté zastoupení těchto potravin v našem jídelníčku, jen málokterá těhotná dosáhne doporučeného denního příjmu cholinu. Je tedy na místě uvažovat o doplňcích stravy, které cholin obsahují. Ty kromě cholinu většinou obsahují i další látky a vitaminy, hlavně skupiny B. Jedná se tak o jednoduchou a cenově dostupnou prevenci, která minimálně neuškodí a může jen pomoci.

 

Plná verze anglického článku: Medscape

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Předčasný porod příčinou psychických onemocnění?

Rubriky:
Těhotenství
frame-scrollup