Telefonní kontakt: 596 625 045

Alkohol před otěhotněním? Zdá se, že není až tak nebezpečný. ALE!

09.09.2016
Ženy, které udávaly nízký až střední příjem alkoholu v období před otěhotněním, byly schopny otěhotnět ve stejné míře jako ty, které alkohol nepily vůbec. Rozlišit však, kdy již žena těhotná je a neměla by tedy pít alkohol vůbec, je však obtížné.
Alkohol před otěhotněním? Zdá se, že není až tak nebezpečný. ALE!

Nejnovější studie dánských vědců přináší zajímavý pohled na vliv alkoholu na lidské zdraví. Na základě dotazníků, které kromě specifikace příjmu alkoholu zahrnovaly i otázky ohledně sexuálně přenosných chorob, pravidelnosti menstruačního cyklu a dalších aspektů ženského zdraví, bylo zjištěno, že nízký až střední příjem alkoholu nijak neovlivňuje pravděpodobnost početí. Jedním dechem je však nutné poznamenat, že žena téměř nikdy přesně neví, zda již těhotná není. Tím se z „bezpečného“ pití rázem stává nebezpečná záležitost. Opatrnost je tedy nutné mít stále.

Jako nízké až střední pití alkoholu, které neovlivňuje schopnost ženy otěhotnět, byla zjištěna hranice 14 porcí alkoholu za týden. Pro lepší představu, co je „1 porce“ alkoholu přikládáme porovnání:

  • 1 malý panák tvrdého alkoholu (25ml, 40%) ... 1 porce
  • velké pivo (450ml, 4,5%) ... 2 porce
  • sklenice vína (175ml, 12%) ... 2 porce

Ženy, které se přiznaly k příjmu více než 14 porcí alkoholu za týden, měly sníženou schopnost početí o 18%.

Ujištění, že občasná sklenice vína nebo piva při snaze o otěhotnění není zásadním problémem, přináší rozhodně větší klid do života mnoha žen. Jak již ale bylo zmíněno, je třeba si uvědomit 2 věci v této situaci.

Tou první je, že nárazové pití je rozhodně škodlivé v jakékoli podobě – nelze tedy říci, že pokud žena jednou během týdne vypije všech 14 porcí alkoholu, tak že se nic nestane. V tomto případě platí potřeba rozložit alkohol rovnoměrně do celého týdne.

Druhým a ještě důležitějším aspektem je fakt, že žena málokdy ví, že už těhotná je. To znamená, že pokud i přes početí bude pít dále, vystavuje svůj plod již jasně známému riziku postižení. Na počátku jsou pak rizika z pití alkoholu vůbec nejvyšší z celého těhotenství.

Sečteno a podtrženo, stále platí, že alkohol u ženy plánující těhotenství je třeba brát s velkou opatrností. Podle současných informací se ale zdá, že není tak nebezpečný, jak se dříve předpokládalo...

 

Plná verze anglického článku: MedpageToday

Britská doporučení na příjem alkoholu v těhotenství: Alcohol and pregnancy

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Nadměrný příjem kávy přináší rizika pro ženy i muže

Rubriky:
Neplodnost, Těhotenství
frame-scrollup