Telefonní kontakt: 596 625 045

Abnormální poševní prostředí může zhoršit výsledky umělého oplodnění

17.03.2016
Bakteriální vaginóza, jeden z nejčastějších problémů žen v plodném období, může výrazně zvýšit riziko neúspěchu umělého oplodnění.
Abnormální poševní prostředí může zhoršit výsledky umělého oplodnění

Stále více se v poslední době vědci a lékaři zaměřují na bakterie vytvářející tzv. poševní prostředí. Postupně totiž zjišťujeme, že správné složení vaginální flóry je velmi důležité – možná někdy i rozhodující – v mnoha oblastech ženského zdraví. Dánští specialisté na neplodnost se ve své nejnovější studii zaměřili na vztah narušeného poševního prostředí a výsledků umělého oplodnění (metody IVF – in vitro fertilizace).

Zkoumaným stavem byla tzv. bakteriální vaginóza (BV), jedna z nejčastější poruch poševního prostředí žen plodném období, charakteristická zmnoženým, po rybách zapáchajícím výtokem. Vzhledem k tomu, že mezi neplodnými ženami je výskyt BV oproti běžné populaci žen zvýšený, na úrovni cca 20%, položili si vědci otázku, zda právě BV nějakým způsobem nesouvisí s jejich neplodností?

V dánské studii tak byly zkoumány ženy, podstupující umělé oplodnění, jež byly rozděleny do 2 skupin – ženy s normální poševní flórou a ženy s BV. Výsledky byly velmi překvapivé. Ženy s normálním poševním prostředím dosáhly těhotenství v 35%, kdežto ženy s BV pouze v 9% případů. Jedná se tedy o 4-krát menší úspěšnost IVF metod u žen s BV oproti běžné populaci!

Přestože tyto výsledky napovídají, že ovlivnění poševního prostředí antibiotiky či probiotiky by mohlo zvýšit úspěšnost umělého oplodnění, snížit výskyt potratů či dokonce vést ke spontánnímu otěhotnění žen, které do té doby byly neplodné, je třeba je brát s rezervou a počkat na výsledky další studií. Dánští autoři tak již nyní plánují pokračování, kdy budou zkoumat vliv antibiotik a probiotik na poševní prostředí a s tím spojenou úspěšnost metod umělého oplodnění.

 

Plná verze anglického článku: Medscape

Rubriky:
Neplodnost
frame-scrollup