Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

5 kroků ke klidnějšímu těhotenství, hladšímu porodu a zdravějšímu miminku

05.09.2017
Univerzální recept na ideální a bezproblémové mateřství neexistuje. Ale když se budete těmito radami řídit, budete mít velkou šanci, že jej skutečně prožijete.
5 kroků ke klidnějšímu těhotenství, hladšímu porodu a zdravějšímu miminku

1. Nepřejídat se
Opravdu neplatí, že když je žena těhotná, tak jí „za dva“. Vyvážená strava plná čerstvé zeleniny, ovoce a lehkých jídel je ta nejlepší cesta k předejití těhotenské cukrovky, obezity, neplánovaného císařského řezu, obtížného vaginálního porodu a s tím souvisejících komplikací. V prvním trimestru takový jídelníček také snižuje riziko (případně frekvenci) zvracení – tak častý a obtěžující projev začínajícího těhotenství.

Zajímá Vás, kolik by žena měla během těhotenství „zdravě“ přibrat? Pak přejděte na tento článek: Těhotenství a přibývání na váze: co je správně?

Jste vegetariánka nebo veganka? Pak byste si měla přečíst tento článek: Těhotné vegetariánky a veganky – na co by si měly dát pozor

 

2. Dostatek zdravého pohybu
Že se jedná o druhý pilíř zdravého životního stylu vedle vyvážené stravy, platí v těhotenství dvakrát více než v běžném životě. Pokud žena již před těhotenstvím pravidelně sportovala, rozhodně by v tom měla pokračovat i během něj. Samozřejmě v případě výskytu jakýchkoli těhotenských komplikací je třeba fyzickou námahu upravit ve spolupráci s ošetřujícím lékařem nebo zkušeným trenérem.

Ženy, které před těhotenstvím nesportovaly, by měly být více opatrné, protože jejich tělo není zvyklé na fyzickou aktivitu. V těhotenství by tak měly preferovat spíše statické „sporty“, jako je jóga, pilates a další formy cvičení.

Pozitivní efekt cvičení a sportu během těhotenství jde ruku v ruce se zdravou stravou – snižuje výskyt těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku a snižuje také riziko císařského řezu.

Chcete v těhotenství sportovat, ale nevíte, jak na to? Zkuste začít třeba s tímto článkem: Sport v těhotenství 1: základní změny v těle ženy

 

3. Kyselina listová
Jako jediný vitamin dosud má kyselina listová potvrzenou účinnost na snižování závažných vrozených vývojových vad plodů. Její pravidelný příjem již před začátkem těhotenství (ideálně 3 měsíce před plánovaným početím) a následně během prvního trimestru předchází poruchám vývoje mozku a míchy asi o 50%.

Její užívání během dalšího těhotenství je na zvážení každé ženy, protože vyvíjejícímu se dítěti tyto vady po 12. týdnu těhotenství již nehrozí.

 

4. Psychická pohoda a předporodní kurz
Přestože to může znít banálně, opak je pravdou. Udržování psychické pohody a vyhýbání se stresů je zásadní nejen v těhotenství, ale především během porodu. V naší každodenní praxi vidíme, jak je důležité se na porod „správně“ připravit, nechat věci plynout svým vlastním tempem a v případě vzniku komplikací nebo neplánovaných situací se nenechat rozhodit. V tomto ohledu je pro naprostou většinu žen vhodné absolvování předporodního kurzu.

Zásadní je zdůraznit absolvování kurzu vedeného porodní  asistentkou s praxí na porodním sále. Takto zkušená porodní asistentka totiž dokáže ženám vysvětlit skutečný průběh porodu i s možnými komplikacemi a nevytváří nereálné představy, které se pak mohou při samotném porodu během minuty rozplynout.

Ne nadarmo se říká, že porod je „o psychice“. Dobře připravená žena má mnohokrát vyšší šanci na bezproblémový porod než žena nepřipravená...

 

5. Pravidelné lékařské kontroly
Není to fráze, ale fakt – péče o těhotné a novorozence je v České republice skutečně jednou z nejlepších na světě. To dokládají stabilně výborná čísla novorozenecké úmrtnosti u nás a v jiných zemích. Důvodem je dobře nastavená péče o těhotné jak v ambulancích gynekologů, tak i následně v porodnicích, kde se ženy rozhodnou rodit.

Abychom tato čísla mohli nejen udržet, ale dále je ještě zlepšovat, je důležité, aby se nejen lékaři zajímali o zdraví svých pacientek-rodiček, ale aby taky samy ženy byly aktivními ve své péči. To znamená ptát se na nejnovější možnosti vyšetření, dodržovat všechna předepsaná vyšetření a následně se jejich závěry také řídit. Patří zde např. rozšířený ultrazvukový screening v prvním trimestru, který kromě rizik genetických vad plodu je schopen odhalit i riziko preeklampsie či růstového zpomalení plodu. Dále to je ultrazvukové vyšetření kolem 20. týdne těhotenství s komplexním vyšetřením plodu a celá řada dalších vyšetření a testů.

Jen tak všichni společně přineseme co nejvíce ženám to, na čem nejvíce záleží - zdravý nový lidský život...

Chcete se dovědět více o rozšířeném prvotrimestrálním screeningu a jeho přínosech? Pak přejděte na tento článek: Screening preeklampsie jako prevence autismu

Rubriky:
Těhotenství
frame-scrollup