Telefonní kontakt: 596 625 045
733 746 451

Kouření v těhotenství je ještě škodlivější, než jsme si mysleli

11.04.2016
Ženy, které během svého těhotenství kouří, poškozují DNA svých plodů a připravují jim tak zdravotní rizika nejen během vývoje před porodem, ale i po něm.
Kouření v těhotenství je ještě škodlivější, než jsme si mysleli

Díky nejnovější studii amerických vědců máme v rukou další důkaz, že kouření v těhotenství je škodlivé a že těhotné, které kouří, by měly co nejdříve přestat. Po analýze krve novorozených dětí téměř 7000 žen, z nichž 13% se přiznalo, že během těhotenství pravidelně kouřilo, bylo zjištěno přes 6000 změn DNA.

„Povrchové“ mutace
Změny, které se v genetické informaci plodů matek-kuřaček vyskytovaly, patřily mezi tzv. epigenetické změny. To jsou „povrchové“ mutace DNA, které nemění přesné složení genů, ale ovlivňují jejich přepis do výsledných tkání a orgánů. Takové povrchové mutace sice mohou být po čase odbourány, pokud daný člověk již není vystaven vyvolávající příčině - v tomto případě kouření -, nicméně mohou také přetrvávat, nebo se mohou dokonce převést a „zafixovat“ do DNA a způsobit tak již trvalou a dědičnou mutaci.

U nově narozených dětí, které byly vystaveny během svého nitroděložního vývoje pravidelnému kouření svých matek, byly genetické změny pozorovány především v oblastech, spojených s vývojem nervového systému, plic a vznikem závažných onemocnění. Mezi tato onemocnění patřily především rakoviny, vznikající na podkladě kouření nebo vrozené rozštěpy patra a rtu.

Změny na celý život
Vědcům se také podařilo odebrat krev některých dětí matek-kuřaček i během jejich pozdějšího života. Bylo zjištěno, že určitá část těchto „povrchových“ mutací u dětí přetrvala – tak, jak bylo uvedeno výše.

Na základě znalosti genetických zákonů a vlivu zevních faktorů na DNA bylo také uvedeno, že i ženy, které kouří během těhotenství, by měly co nejdříve přestat. Platí totiž úměra, že čím déle a intenzivněji žena kouří, tím více se načítá negativní vliv na genetickou informaci plodu.

Přestože výsledky této studie nedávají přesnou odpověď na otázku, do jaké míry a v kterých oblastech ovlivňuje kouření zdraví plodů (a později dětí), dá se s velkou jistotou předpokládat, že tyto změny DNA zvyšují náchylnost dětí k různým onemocněním během jejich života a zvyšují rizika pro jejich vlastní potomky. Pokud tedy žena chce pro své dítě to nejlepší, kouření během celého těhotenství by mělo být rozhodně tím posledním, co by měla dělat...

 

Plná verze anglického článku: Medscape

Související články:

Obezita před těhotenstvím výrazně zvyšuje riziko smrti novorozence

 

Rubriky:
Těhotenství
frame-scrollup